Niks meer missen?
Schrijf je in voor onze nieuwsbrief!
Foto: Daniël Rommens
actueel

UvA-geheimen | Waar is gebouw REC-F?

Henk Strikkers,
7 januari 2019 - 12:27

Een nieuw jaar, een nieuwe rubriek. In UvA-geheimen proberen we de vele mysteries die de UvA kent te ontrafelen. We beginnen met een moeilijke: waarom is er geen F-gebouw op de Roeterseilandcampus? ‘Op onze afdeling weet niemand precies waarom dit is gebeurd.’

A, B, C, D, E, G, H, I, J/K, L, M, N; alle gebouwen op Roeterseiland hebben een letter. De UvA is zelfs van plan om binnenkort op Plot-V een nieuwe grote collegezaal te bouwen. De werknaam? REC-V. Eén letter ontbreekt echter, de F. Maar waarom eigenlijk?

 

Euclidesgebouw

Tot een twintigtal jaar geleden hadden de gebouwen van de universiteit op Roeterseiland een gewone naam, zoals het P.C. Hoofthuis, het Bushuis en de Oudemanhuispoort nog steeds hebben. REC-B/C was bijvoorbeeld het Chemisch Laboratorium, en REC-P heette het Euclidesgebouw.

Foto: UvA
Een plattegrond van de Roeterseilandcampus. Waar is de F?

Navraag bij de afdeling huisvestingsontwikkeling brengt ons niet verder. Woordvoerder Hans den Boer vertelt dat hij wel weet dat er vlak na 2000 namen zijn veranderd, maar waarom de F destijds is overgeslagen weet hij niet. ‘Ook op onze afdeling weet niemand precies waarom dat is gebeurd.’

 

Herverdeling

Op naar de voormalige omgevingsmanager van het Roeterseilandcampus dan. Anne van den Eijnden, tegenwoordig werkzaam voor de HvA, was jarenlang continu bezig met bouwwerkzaamheden en renovatie op het Roeterseiland. ‘Waarom REC-F ontbreekt? Dat heb ik me ook altijd afgevraagd, maar ik vond het antwoord nooit. Ik ben benieuwd of je het mysterie kunt ontrafelen. Volgens mij had het te maken met de herverdeling en dus herbenoeming van panden.’

‘Een gebouwbeheerder die hier sinds de jaren zeventig werkte vertelde me dat er nooit een gebouw-F is geweest’

Van der Eijnden verwijst ons door naar Tom Verhoek, senior beleidsmedewerker gebouw en voorzieningen van de Faculteit der Maatschappij- & Gedragswetenschappen. ‘Hij is de enige waarvan ik weet dat hij al jaren betrokken is bij de Roeterseilandcampus. Hij weet veel van de historie en zou wellicht enig licht in de duisternis kunnen brengen.’

 

Voor altijd een raadsel

‘Hoewel al meer dan 25 jaar verbonden aan de UvA en werkzaam op Roeterseiland moet ik een concreet antwoord op deze vraag schuldig blijven,’ zegt Verhoek. Hij stuurt een document uit 2005 mee waarop de F ook al schittert door afwezigheid en belooft op zoek te gaan. Ruim een maand later mailt hij terug. ‘Ik heb toevalligerwijs twee weken geleden op een afscheidsreceptie een oude gebouwbeheerder gesproken. Hij werkte hier vanaf de jaren zeventig. Er is nooit een gebouw-F geweest. Over het waarom kon hij mij niet wijzer maken. Ik ben bang dat dit een UvA-raadsel blijft.’

Verhoek heeft nog wel een idee om de historische omissie te corrigeren. ‘In de planvorming voor de nieuwe grote collegezaal wordt steeds gesproken over “Plot-V”,’ vertelt hij. ‘Misschien moeten we de suggestie doen dat het toch beter Plot-F kan zijn.’

 

Helaas. Dit geheim blijft voorlopig een geheim. Heb jij het ontbrekende puzzelstukje? Mail naar redactie@folia.nl! En doe dat vooral ook als je zelf een UvA-geheim hebt dat je ontrafeld zou willen zien.