China heeft kennelijk de toekomst, zo leek het vanmiddag althans tijdens de opening van het academisch jaar. Onder het motto ‘The UvA meets China’ kwamen verschillende sprekers aan het woord.
Zo snel mogelijk Chinees leren, was de kern van de boodschap van Dimitri de Vreeze, lid van de raad van bestuur van DSM, het bedrijf waar Raad van Toezicht-voorzitter Atzo Nicolaï directeur is.
De opening van het academisch jaar in de Lutherse kerk had een hoog China-gehalte. En dan vooral in positieve zin: China als kans en uitdaging voor wetenschap en bedrijfsleven en niet als land waar de mensenrechten worden geschonden. De Vreeze haalde het Chinese teken voor het woord ‘crisis’ aan om aan te geven wat volgens hem de mindset van de Chinezen is. De Vreeze: ‘Crisis betekent in Europa vooral “gevaar”, in China “kans”.’
Die attitude kan Europa zich volgens De Vreeze maar het beste eigen maken, want de ‘mental landscape’ van de gemiddelde Europeaan zal de komende jaren onder druk komen te staan met het kantelen van de economische verhoudingen in de wereld. ‘China wordt een middle country,’ zei De Vreeze, waarbij hij een wereldkaart liet zien waarop China (en India) in het midden van de wereldkaart liggen en Europa aan de rand. ‘In 2030 zal negentig procent van de PhD-studenten op het gebied van wetenschap en techniek uit Azië komen.’
Vijf Chinese universiteiten
Aan het eind van de maand gaat er een Amsterdamse delegatie naar China. Ook collegevoorzitter Louise Gunning zal deel uitmaken van het gezelschap. Zij ging in haar rede uitgebreid in op het belang van China voor onderwijs en onderzoek, hoewel er nog lang niet voldoende Nederlandse studenten naar China gaan. ‘Wij hopen dat in de toekomst een toenemend aantal Nederlandse studenten zal gaan studeren in China. Tijdens ons bezoek aan China zullen we ons dan ook richten op het verder bevorderen van studentenuitwisselingen, gezamenlijke studentenprogramma’s en onderzoeksactiviteiten.’ Gunning refereerde aan het feit dat het aantal hoger onderwijsinstellingen in China de afgelopen jaren is verdubbeld tot meer dan tweeduizend. Met vijf ervan heeft de UvA momenteel samenwerkingsverbanden.