Niks meer missen?
Schrijf je in voor onze nieuwsbrief!
Foto: Lezlinkup
actueel

Wat doen queer studentenclubs tijdens de Pride?

27 juli 2022 - 09:04
Betreft
Deel op

Pride Amsterdam is in aantocht: een week voor queer mensen vol feesten, filmvertoningen, tentoonstellingen, en de iconische botenparade. Een goed moment om eens te kijken naar de lgbtq-gemeenschap op de UvA: welke plekken zijn er voor hen? Folia sprak vier organisaties, voor en door UvA-studenten, die zich inzetten voor queer mensen en -studenten. ‘Het is belangrijk om een gemeenschap te hebben.’ 

A.S.V.Gay is sinds 2010 de studentenvereniging voor queer studenten in Amsterdam. ‘Het grootste doel van onze studentenvereniging is het verbinden van lgbtq+-studenten,’ zo zegt voorzitter Nadine ter Harmsel (23, medische antropologie en sociologie). ‘Het oprichtingsbestuur merkte dat er niet echt een plek was om queer studenten met elkaar te verbinden. Met onze studentenvereniging proberen we die plek te creëren. We willen een safe space zijn, en ons richten op gezelligheid voor queer studenten.’  

Nadine ter Harmsel

Ter Harmsel merkte voordat ze lid was van A.S.V.Gay dat ze het contact miste met medestudenten die net zoals zij queer waren. ‘A.S.V.Gay is heel belangrijk voor mij omdat vanuit deze vereniging mijn vriendengroep ook is ontstaan. Het fijne aan vrienden hebben die ook queer zijn, is dat je jezelf niet hoeft uit te leggen. Nu zijn de meeste studenten aan de UvA wel open-minded, maar je vraagt je toch altijd af of en of wanneer je openlijk kan praten over je seksualiteit. Bij A.S.V.Gay heb je dat probleem niet.’  


Vooral nadat de coronamaatregelen grotendeels werden afgeschaft, heeft de studentenvereniging een groeispurt gemaakt. ‘Waar we voor corona één gezelschap hadden, hebben we er nu zes. Momenteel hebben we rond de 400 leden,’ zegt Ter Harmsel. Of ze nog iets met pride doen? ‘Niet echt iets anders dan in andere weken, behalve dan dat we meevaren met de Canal Parade zoals elk jaar. Maar pride is voor onze vereniging zeker wel het hoogtepunt in de zomer.’ 

Raisa Mulder

Lezlinkup  
Lezlinkup is een kleine organisatie voor queer vrouwen, en non-binaire en trans* mensen in, maar ook buiten Amsterdam, die sinds vorige zomer bestaat. Lezlinkup organiseert evenementen waar queer vrouwen, non-binaire en transgender mensen elkaar kunnen ontmoeten. Raisa Mulder (22, interdisciplinaire sociale wetenschap) is één van de organisatoren van Lezlinkup, maar zo noemt ze zichzelf liever niet. ‘Lezlinkup gaat niet over mij of één van de andere drie organisatoren, maar over de hele community. Samen, met iedereen die bijvoorbeeld af en toe naar een evenement gaat, zijn we het gezicht van Lezlinkup.’ Binnen de hele community van Lezlinkup zijn meer dan duizend volgers betrokken op Instagram. In de Whatsapp-groepschat zitten nu meer dan tweehonderd mensen. 


Initiatiefnemer Sophie Kitchen ervoer dat er geen vaste community was voor queer vrouwen, non-binaire en transgender mensen in Amsterdam, en dus begon ze die zelf. ‘Met deze groep willen we bijdragen aan een samenhorigheidsgevoel en empowerment voor onze doelgroep. Voor cisgender homoseksuele mannen zijn namelijk wel plaatsen waar ze naartoe kunnen, maar voor onze groep eigenlijk niet,’ zegt Mulder.  


‘De UvA is een stuk anoniemer dan een middelbare school, en ik had zeker aan het begin van mijn studieperiode niet echt een sociaal netwerk in Amsterdam,’ geeft Mulder aan. ‘Nu, door Lezlinkup, heb ik dat wel, en dan ook met hele open mensen aan wie ik me kan relateren.’

‘Het doel is om elkaar te ontmoeten, te praten, te dansen en te drinken’

‘We zijn er voor studenten,’ zegt Mulder, ‘maar wij vinden het echt belangrijk om inclusief te zijn ten opzichte van iedereen. Er zijn bijvoorbeeld veel internationale mensen betrokken bij Lezlinkup.’ Is Lezlinkup ook bedoeld als date-platform? ‘Ja, dat proberen wij ook te faciliteren. We hebben een paar maanden terug een blind date-evenement georganiseerd. Maar Lezlinkup is er ook gewoon voor de vriendschappelijke ontmoetingen.’ Mulder en haar mede-organisatoren zien ook ‘dat de community zelf begint te leven. In de groepschat zie je ook mensen bij elkaar komen met dezelfde interesses, dat is mooi om te zien.’ 


Of LezLinkup nog iets met Pride organiseert? ‘Daar zijn we hard mee bezig, maar we houden het nog een verrassing,’ zegt Mulder.

Veel kleiner: HeForShe x UvA

HeForShe x UvA is een studentenorganisatie die zich inzet voor gelijkheid. Aleksandra Lankamer (20), bachelorstudent PPLE, is één van de voorzitters van HeForShe x UvA. Ze omschrijft het als onderdeel van ‘een wereldwijde beweging die mensen van alle genderidentiteiten wil opnemen in het feminisme, op weg naar gendergelijkheid. We staan specifiek voor intersectioneel feminisme en we proberen een platform te creëren voor studenten om onderwijs te krijgen over gendergelijkheid, maar ook gewoon een platform voor mensen om met elkaar in contact te komen.’

 

‘Als iemand gezelschap zoekt tijdens Amsterdam Pride deze zomer: wij gaan het vieren met ons Queer-team en iedereen is welkom om met ons mee te doen.’ De beste manier om deel te nemen is via het Google-formulier dat is gelinkt op de HeForShe Instagram-pagina (@heforshexuva). 

UvA Pride

UvA Pride is een platform voor lgbtqai+-studenten en medewerkers van de UvA. Het platform is in 2009 gestart door Laurens Buijs en Astrit Blommestijn om de universiteit inclusiever te maken op het gebied van gender en seksualiteit, en om de ‘lgbtqai+-gemeenschap te empoweren’. Marie-Louise Janssen, docent Gender- en Seksualiteitsstudies bij de afdeling sociologie, en Dimitris Bouris, universitair docent bij de afdeling politicologie, maken samen met Jesper van de Vooren deel uit van de bredere structuur van UvA Pride. Ze hebben als doel om UvA Pride nieuw leven in te blazen, als een kennisknooppunt en sociaal netwerk, als emancipatiebeweging voor de bredere lgbtqai+-gemeenschap van studenten en docenten aan de UvA.  


Marie-Louise vindt het belangrijk dat lgbtqai+-studenten en medewerkers een gemeenschap hebben. ‘Het doel is om elkaar te ontmoeten, te praten, te dansen en te drinken’. Nu organiseert UvA Pride veel activiteiten zoals filmavonden, (homo)quizzen, discussies en debatten. De discussies gaan bijvoorbeeld over rechten van queer-mensen in Polen. Daarnaast organiseren ze voor UvA-studenten en medewerkers lezingen, filmavonden en webinars. De betrokkenheid van studenten groeit, bij de laatste borrel kwamen er meer dan 100 mensen opdagen. Tijdens Pride Amsterdam zullen ze een rondvaartboot hebben zoals elk jaar, in samenwerking met de VU, HvA en Hogeschool Inholland.

Lees meer over