Niks meer missen?
Schrijf je in voor onze nieuwsbrief!
Foto: Daniël Rommens
actueel

‘De ontgroening doen we online of stellen we uit, het heeft geen prioriteit’

8 juni 2020 - 11:28

Studentenverenigingen staan door de crisis voor een heleboel uitdagingen. Hoe moet het met de ontgroeningen, het werven van leden of de roeitraining? De soos mag weliswaar langzaamaan weer open, maar zoals vanouds een biertje drinken zit er nog niet in. ‘We hadden een borrel met tien man en een biertapper.’

De ontgroening van het Amsterdamse Studenten Corps wordt in ieder geval rustig dit jaar. Juul Braaksma, assessor van het Amsterdamse Studentencorps (ASC/AVSV) dat zo’n drieduizend leden en vijfendertig disputen telt, zegt dat de ontgroening laag op het prioriteitenlijstje staat. ‘We gaan de ontgroening online doen of uitstellen. Het belangrijkste is dat we aankomende studenten opvangen, en dat ze elkaar en de vereniging leren kennen.’

 

Dat wil het ASC vooral bereiken via kennismakingen in kleine groepjes. ‘We zoeken nu naar manieren om dat buiten te doen, of in de sociëteit in de vorm van etentjes of een omgebouwde bioscoop. We proberen creatief te denken, door bijvoorbeeld samen te werken met restaurants.’

Horeca en sociëteiten

Alle horeca mocht per 1 juni weer open, maar de Rijksoverheid meldde dat dit niet geldt voor sociëteiten. Zij zouden pas 1 september weer open mogen, terwijl veel studentenverenigingen een speciale horecavergunning hebben en al druk bezig waren met een anderhalvemeterplan. Inmiddels is in Tilburg, Eindhoven, Rotterdam, Utrecht, Groningen en Leiden gemeentelijk bepaald dat studentenverenigingen toch open mogen, meldt de Landelijke Kamer voor Verenigingen. In Amsterdam kwam later ook verduidelijking: ‘Als het gaat om sociëteiten, dan zijn dat horecagelegenheden of besloten plaatsen. In beide gevallen mogen ze open, maar met maximaal dertig personen en anderhalve meter afstand,’ zegt een woordvoerder.

Alcohol en afstand houden

En dat alles zonder alcohol, geeft ze aan. ‘Je kunt niet voorspellen of mensen dan nog afstand houden.’ Ook de vijfendertig disputen beseffen dat dit geen tijden zijn voor extravagante ontgroeningen. Braaksma: ‘Elk dispuut geeft aan dat het zich maar al te goed bewust is van het nieuws.’

 

Studentenvereniging Cyclades nam het zekere voor het onzekere en organiseerde vorige week de eerste borrel sinds tijden. Toch is het niet helemaal hetzelfde, zegt assessor Menno Lont. ‘Er stonden tafels met stoelen in de sociëteit en het was niet de bedoeling dat onze leden te veel zouden lopen. Ook lieten we maar tien borrelaars en een biertapper toe, want onze sociëteit is niet zo groot. Wie zich als eerst inschreef op onze site kon een plek bemachtigen. Misschien kiezen we later voor borrelen in shifts, maar voor nu mogen de gelukkigen de hele avond binnen zijn.’

 

(Lees verder onder de video)

Ook zeilvereniging A.S.Z.V Orionis beraadt zich op een shiftsysteem voor de borrels. ‘Zo kunnen we op elke borrelavond rouleren zodat iedereen het even gezellig heeft,’ aldus voorzitter Isa Diender. Het borrelen laat nog wel even op zich wachten, want Orionis doet dat in de sociëteit van een andere vereniging. ‘We moeten eerst kijken wat zij besluiten en wat ze met de ruimte willen doen.’

Sportverenigingen

Sociëteiten en clubhuizen van sportverenigingen vallen onder het begrip sportkantine en hebben geen commerciële horecavergunning. De verenigingen mogen wel open zijn voor sport, maar een bar, clubhuis of kantine moet dicht blijven. Eind juni besluit het kabinet of sportkantines per 1 juli hun deuren weer mogen openen. Zij moeten dan voldoen aan dezelfde maatregelen en protocollen als die gelden voor de horeca.

Corona-survival pakket

In Amstel54 aan het Rembrandtplein, de stamkroeg van A.S.V. Gay, mogen vanwege de ruimte nog maar tweeëntwintig mensen binnen. ‘Maar wij motiveren leden om in kleine groepjes langs te komen en het gezellig te maken. Het credo is vooral: doe wat je leuk vindt en niets hoeft. Tot de grote borrels weer mogelijk zijn, kijken we naar manieren om mensen bij elkaar te brengen,’ zegt commissaris extern Jeroen Gehrels.

 

Als verzachting voor de halflege borrels, bedacht het bestuur een oplossing: het corona-survivalpakket. Gehrels: ‘Onze leden kunnen dat kopen voor een klein bedrag. De inhoud bestaat uit puzzelboekjes en spelletjes, en wat lekkers om te eten en drinken.’

 

Nieuwe leden werven

Juli en augustus is voor veel verenigingen de promotieperiode, maar vooral voor de sportverenigingen is het lastig om dat alleen online te doen. Het bestuur van Okeanos probeert andere manieren te vinden om nieuwe leden te werven. Klaasen: ‘We organiseren roeimiddagen in tijdblokken zodat er niet te veel mensen tegelijk op het water zijn. Zo kunnen mensen toch kennis kunnen maken met het roeien en een kijkje nemen op de sociëteit.’Ook de wedstrijdroeiers kunnen eindelijk weer varen, maar alleen in de éénpersoonsboten. ‘In boten voor twee roeiers of meer kun je die anderhalve meter niet waarborgen.’

 

(Lees verder onder de afbeelding)

Foto: A.S.V. Gay
De corona-overlevingspakketten van A.S.V. Gay

Ook bij Amsterdamse Studenten Rugby Vereniging Ascrum vragen ze zich af wat het gevolg gaat zijn voor de ledenwerving als die online moet en er geen échte rugbywedstrijd kan plaatsvinden, zegt commissaris Stijn Albers. Midden in de scrum kan je niet bepaald anderhalve meter afstand houden. ‘Rugby is geen grote sport en veel studenten denken niet direct aan rugby als ze een sport kiezen. Toch is het wel een echte studentensport, zoals roeien. Het kan er op het oog ingewikkeld uit zien en daarom organiseren wij normaal gesproken altijd een zesweekse “try-out”-week, die moeten we nu uitstellen.’

 

Wel sporten, geen pils

Met een beetje geluk mag er 1 juli dan ook op bij de roeiverenigingen weer een biertje worden gedronken, maar een sportvereniging zonder alcohol is niet per se iets om verdrietig over te zijn, zegt Judith Verberne, secretaris van roeivereniging Nereus. ‘Op deze manier leren mensen elkaar op een sportieve manier kennen, daar is ook wat voor te zeggen.’ Afgelopen week hield ook Ascrum weer zijn eerste training, eveneens bierloos. Albers: ‘Na de training moest iedereen wel meteen naar huis, om te voorkomen dat mensen te lang blijven plakken voor een biertje.’