Niks meer missen?
Schrijf je in voor onze nieuwsbrief!
Foto: Motilayo Williams
actueel

Student Stephen presenteert debuut: ‘Als iemand mij een rapper noemt, gaan we vechten’

Dan Afrifa,
16 januari 2020 - 11:15

Vandaag verschijnt de debuutplaat van UvA-student wiskunde Stephen Adei (24). In zijn muziek weerklinken alledaagse thema’s, naar eigen zeggen maakt hij moderne volksmuziek. Zelf blijft hij liever onder de radar. ‘Iedereen kan een Power Ranger zijn.’

‘Hier komt iedereen man, Bizzey, Quavo, noem maar op.’ We zijn in de Cruise Control Recording Studios, tegenover de metrohalte Rokin. Aan de massieve muren van deze voormalige atoomschuilkelder hangen kunstwerken die in een Amerikaanse diner passen, in de ontvangstruimte staat een jukebox.

 

In Studio Geel, met dito neonlicht, treffen we Adei, alias project::greyhound. Na omzwervingen via Delft (bouwkunde en wiskunde) en Leiden (wiskunde) studeert hij sinds 2018 wiskunde aan de UvA. Terwijl er bovengronds in de cafés wordt geproost op de zaterdagavond, bespreken we zijn debuutplaat: Stemoefeningen vol. 1: de mixtape.

 

Is dit waar het allemaal gebeurt?
‘Niet echt. Het produceren en bewerken van nummers gebeurt thuis; de meeste apparatuur staat ook op mijn kamer. De studio is een fijne plek om op te nemen, hier oordeelt niemand als ze me horen schreeuwen.’

‘Nog wekelijks zit ik tijdens de zondagsdiensten achter het keyboard in onze kerk’

Zijn je ouders ondertussen niet wat gewend?
‘Dat zou je wel zeggen hè? Vanaf mijn achtste tot mijn tiende zat ik op pianoles, omdat onze kerk geen vaste pianist had. Nog wekelijks zit ik tijdens de zondagsdiensten achter het keyboard. De liefde voor muziek laaide pas echt op in de tweede klas van de middelbare school, toen ik in het muzieklokaal een piano zag staan. Op mijn zestiende downloadde ik vervolgens Ableton, een programma waar je muziek op maakt.’

 

Waarom breng je pas na acht jaar muziek uit?
‘Sinds een jaar of vijf produceer ik voor artiesten, voornamelijk afro en urban. Met Frsh van rapformatie De Fellas maakte ik het nummer “Nonstop” en dat werd een half miljoen keer gestreamd. Afgelopen zomer had ik een studiosessie met een artiest die te laat kwam. Dus ik dacht: “Ik zet de autotune aan en duik zelf de booth in.” Vrienden reageerden er positief op en dachten mee met mij over nieuwe onderwerpen om over te zingen.’

Foto: Motilayo Williams

Verzint een artiest die niet zelf?
‘Je hebt artiesten die van de straat komen en hun worsteling delen of anderen die juist hun emotionele levenspad bezingen. Popartiest Frenna zingt bijvoorbeeld over vrouwen, geld en shoppen bij Louis (Vuitton) en Gucci. Op zijn Instagram zie je: vrouwen, Louis en Gucci. Op mijn eerste nummer zing ik: “Ik kan niet zingen zonder autotune” en heb ik het over studeren en hard werken, maar andere nummers komen niet voort uit persoonlijke beleving. Ik ben niet de muziek die ik maak.’

 

Waarom de artiestennaam project::greyhound?
‘Het idee was om mijn muziek zo anoniem mogelijk uit te dragen, op Instagram zie je dat terug. Het gaat niet om Stephen de student van 24 uit Amsterdam-Zuidoost met Ghanese ouders. De dubbele dubbele punt staat voor de afstand tussen mijn werk en mij. De hoofdletters ontbreken omdat de naam geen persoon representeert.’

 

Met interviews geven blijf je niet bepaald onder de radar.
‘Ik ben nog opzoek naar de balans tussen mezelf weggeven om mijn werk te verkopen en dat juist niet te doen om de integriteit van de muziek te behouden.’

‘Ik ben tegen het langer dan nodig uitrekken van ideeën. Sommige boeken horen bijvoorbeeld tien pagina’s te tellen, niet vierhonderd’

Stemoefeningen vol. 1: de mixtape, een veelzeggende titel?
‘De plaat heet Stemoefeningen omdat ik het opnemen als een experiment ervaarde. Ik kan nog niet zeggen dat ik kan zingen, en een rapper ben ik al helemaal niet. Als iemand me een rapper noemt, gaan we vechten.’

 

Waarom zijn de nummers zo kort?
‘Zo hoeft iemand die een nummer niet leuk vindt er niet te lang naar te luisteren. Ook ben ik tegen het langer dan nodig uitrekken van ideeën. Sommige boeken horen bijvoorbeeld tien pagina’s te tellen, niet vierhonderd.’

Foto: Stephen Adei

Noch een album, noch een EP?
‘Ik noem het een mixtape. Beginnende hiphop-artiesten uit de jaren tachtig namen op cassettebandjes (tapes) demo’s op en deelden die uit. Dat waren meestal geen uitgedachte projecten en dat past het best bij wat ik aan het doen ben.’

 

Dat klinkt alsof je net een geschiedeniswerkgroep uitloopt. Wat is de link tussen project::greyhound en Stephen de wiskundestudent?
‘Het fijne van wiskunde is het besef dat ik niet altijd creatief hoef te zijn. Als creatieveling kan je verdwaald raken in het gevoel dat alles kan en mag, het is comfortabel om te weten dat er regels zijn die je kan volgen.’

‘Misschien word ik wel een coole wiskundeleraar’

Horen we Stemoefeningen vol. 1 terug op studentenfeestjes?
‘Zeker weten. De beschonken feut, verloren op de dansvloer, kan losgaan op de door afro- en trapmuziek geïnspireerde tunes. Er zijn er ook kalmere R&B-geluiden, mocht hij iemand aan de haak slaan.’

 

Is de UvA een broedplaats voor muzikanten?
‘Je hebt af en toe iemand die er bovenuit springt, zoals Gotu Jim, maar volgens mij is er geen community van muzikanten.’

 

Mis je dat?
‘Ik hoor weleens dat mensen de noodzaak voelen omringd te zijn door anderen die op hen lijken en hetzelfde doen. In mijn wiskundejaar ben ik volgens mij de enige zwarte man, zo donker als ik, snapje? Maar ik vind dat geen probleem, ik ben daar met een doel.’

 

Adei zet ondertussen een videoclip op. We zien shots van iemand in een felrood pak met witte strepen slenteren door Amsterdam, onder de begeleiding van een aanstekelijk deuntje, afgewisseld door beelden van een dame die de Power Ranger streng toespreekt.

Waar gaat dit nummer over?
Pxwxr gaat over een vrouw die de toewijding van haar partner in twijfel trekt. Hij voldoet niet aan haar verwachtingen. In haar ideaalbeeld is haar partner een held, een Power Ranger.’

 

Gebruik je de figuur van een Power Ranger om stereotypes te ontwijken?
‘Ik denk het wel. Een Power Ranger staat zo ver van de realiteit af dat het letterlijk alles kan zijn. Iedereen kan een Power Ranger zijn, of je jezelf nou als een man, een vrouw of anders identificeert.’

 

In hxtxr zing je over “haters”. Heb jij die al?
‘In de creatieve wereld zie je het denken dat mensen je niets gunnen terug. Als je er iets langer bij stilstaat, merk je echter dat het wel meevalt. Soms beteken je gewoon niet zo veel voor iemand, maar dat betekent niet dat ze je haten.’

 

Waar sta jij over tien jaar?
‘Als ik binnen nu en tien jaar doorbreek in de muziek zou ik voornamelijk dat blijven doen. Zo niet, dan zal ik iets doen met wiskunde en daarnaast thuis muziek maken. Misschien word ik wel een coole wiskundeleraar.’

 

Stemoefeningen vol. 1: de mixtape is nu te beluisteren via Spotify

Lees meer over