
De shockroom van het AMC, waar de verrijdbare CT-scanner is opgesteld.
>Artsen stellen gemiddeld een half uur sneller hun diagnose.
>Het risicovolle tillen en transporteren wordt door de verrijdbare CT-scanner overbodig.
De overlevingskans van patiënten die na een ongeval met zwaar hoofdletsel in het ziekenhuis aankomen, neemt bij het gebruik van een beweegbare CT-scanner met ruim eenvijfde toe. Dit blijkt uit de dissertatie van Ping Fung Kon Jin, die morgen op dit onderwerp promoveert. Sinds de introductie van verrijdbare apparatuur op de Trauma-unit van het AMC stellen artsen gemiddeld een half uur sneller hun diagnose. De sterfte onder patiënten met schedel- en hersenletsel daalde met 23 procent. Jaarlijks komen ruim zeshonderd patiënten als gevolg van een ernstig ongeval in de traumakamer van het AMC. Daarvan heeft tien procent ernstig hoofdletsel. Volgens Consument en Veiligheid overlijden jaarlijks gemiddeld 5.300 personen als gevolg van letsel door een uitwendige oorzaak, zoals een ongeval.
In januari 2004 installeerde het AMC als eerste ziekenhuis ter wereld een verrijdbare CT-scanner op de traumakamer. Patiënten die na een ernstig ongeval op de afdeling Spoedeisende Hulp terechtkomen, konden daardoor in een en dezelfde ruimte alle benodigde medische onderzoeken en acuut levensreddende behandelingen krijgen. Het risicovolle tillen en transporteren van patiënten werd daardoor overbodig. Fung Kon Jin verwachtte bovendien dat de tijdsduur tussen de opvang en de behandeling aanzienlijk verkort kon worden.
Als er een CT-scan vereist is, bijvoorbeeld vanwege het vermoeden op hersenaandoeningen, gescheurde of gekneusde organen of botbreuken, daalt de tijd die het kost om een complete diagnose te stellen van 105 minuten naar 79 minuten, zo blijkt uit het onderzoek van Fung Kon Jin. Voor patiënten met ernstig hoofdletsel, een groep waarbij snelle behandeling bij uitstek van belang is, onderzocht de promovendus ook het effect op de sterfte en het functioneren. Hij vergeleek daarvoor de overleving van 59 patiënten in een jaar vóór de komst van de verrijdbare CT-scanner, met die van 49 patiënten die in het AMC kwamen ná de ingebruikname van de apparatuur. In de eerste groep overleed 41 procent aan de gevolgen van traumatische hoofdletsel. In de tweede groep stierf ‘slechts’ 18 procent: een reductie van 23 procentpunt. Verrijdbare CT-scanners worden inmiddels ook gebruikt door traumacentra in Duitsland en Oostenrijk. (DW)
Ingedeeld in: Geneeskunde, AMC, Wetenschap,
Geplaatst op 19-11-2008 11:17
Gerelateerde artikelen

















Collegevoorzitter Karel van der Toorn is opeens opgestapt. Wie moet hem opvolgen?
