Nieuws / Van der Toorn pleit voor hoger collegegeld

RSS feed

> Voorzitter: ‘Hogere prijs voor onderwijs.’
> Excelleren kost veel geld. 
>Asva-voorzitter: 'Studeren moet voor iedereen toegankelijk blijven.'

‘We bieden onze studenten prima onderwijs, maar we willen graag meer voor hen doen. Dat kost geld. Ik kijk daarom niet in de eerste plaats naar de overheid als het gaat om investeringen in excellentie. De studenten mogen best meer betalen voor excellent onderwijs,’ aldus CvB-voorzitter Karel van der Toorn gisteren tijdens de opening van het academisch jaar.

In bijzijn van onderwijsminister Ronald Plasterk en burgemeester Job Cohen meldde Van der Toorn dat de beste docenten en toponderzoekers weinig op de UvA te zoeken hebben, als de omstandigheden er niet goed zijn. ‘Uitstekend onderwijs vergt bijvoorbeeld voldoende mensen om in kleine groepen te kunnen werken.’ Van der Toorn gooide gisteren de knuppel in het hoenderhok: ‘Wie vasthoudt aan het taboe op een hogere prijs voor hoger onderwijs, legt zich neer bij de middelmaat.’ De voorzitter vindt dat de studenten in de eerste plaats zelf meer moeten betalen. Van der Toorn onderbouwde zijn betoog met vier argumenten. ‘Op de eerste plaats is er het morele argument. Studenten hebben het eerste baat bij hun opleiding en zijn verantwoordelijk voor de kosten. Een student betaalt nu 1600 euro voor een studie die 7000 euro kost.’ Van der Toorn is ook overtuigd van het zogenoemde psychologische argument: iemand die een serieuze prijs voor iets betaalt  – in dit geval onderwijs - zal het gekochte ook serieus nemen. Tevens haalde de voorzitter –onbewust? - een LPF-slogan uit de kast. Van der Toorn: ‘Wie betaalt, bepaalt. Vroeger was de kerk verantwoordelijk voor het onderhoud van docenten, hetgeen ten koste ging van de academische vrijheid. Als studenten nu meer betalen, mogen ze excellentie verwachten.’ De voorzitter sloot zijn betoog af door de Nederlandse situatie in internationaal perspectief te bezien. ‘De beste universiteiten ter wereld vragen hun studenten een hogere tuition fee. Als we met hen de concurrentie willen aangaan, ontkomen we er niet aan om een hogere prijs te vragen.’ Het betoog van de voorzitter oogstte redelijk applaus en Van der Toorn heeft geen medelijden met studenten:‘Ze zullen de investeringen dubbel en dwars terug krijgen.’ 

Studenten lopen desgevraagd niet warm voor de plannen van de voorzitter. ‘Wie betaalt bepaalt, zegt Van der Toorn, maar bij het Amsterdam University College moet je dubbel collegegeld betalen, terwijl de MR er veel minder te zeggen heeft,’ reageert Karsten Meijer, de nieuwe voorzitter van de Centrale Medezeggenschapsraad. Meijer. Dat is ook de mening van ASVA-voorzitter Martijn Weeda. ‘Ik was bij de opening en was het meer eens met minister Plasterk, die na Van der Toorn het woord nam. Hij zei dat onderwijs voor iedereen toegankelijk moet zijn en daar is de ASVA het mee eens. Studeren is namelijk al duur genoeg.’ Weeda gelooft niet dat hoger collegegeld leidt tot betere studieprestaties. ‘Je studeert omdat je het leuk vindt en het je passie is. En een hoger collegegeld maakt niet uit. Dat wordt toch door de ouders betaald. (JJ)

Ingedeeld in: Politiek, CSR, College van Bestuur, Wetenschap, Bestuur, Nieuws,
Geplaatst op 02-09-2008 08:51

Gerelateerde artikelen

Reageer

Naam
Email
Reactie
Vul de code hiernaast in (tegen spambots):

Reacties van lezers

Martijn Weeda
02-09-2008 17:45:05
Voor de goede orde: ik heb niet gezegd dat collegegeld door de ouders wordt betaald, maar dat dit bij enkele studenten het geval zal zijn. Daarnaast is er ook de mogelijkheid om je collegegeld direct te lenen bij de IB groep. Deze studenten zullen dus helemaal niet extra gestimuleerd worden door een hoger collegegeld, hoewel ik ook betwijfel dat dit bij andere studenten wel het geval zal zijn.
Arts Tand
04-09-2008 10:00:08
Hoger collegegeld? Waarvoor ... men is op ACTA nu nog niet eens in staat goed onderwijs te organiseren... een schande. Wil men nu een schouderklopje geven aan dat kl*tebestuur voor de teloorgang van deze opleiding. Onder curatele zetten die opleiding en het huidig bestuur bedanken voor bewezen onkunde.

Stelling Geneeskunde kent al jaren een numerus fixus, maar de minister wil die nu afschaffen. Mee eens of niet?
Zeer mee eens, want er zijn veel te weinig dokters.
Oneens, want een stortvloed aan studenten zal de kwaliteit van het onderwijs onder druk zetten.
Mee eens. Uit oog punt van democratie moet iedereen die de capaciteiten heeft dokter kunnen worden.
Niet nodig. Vraag en aanbod van het aantal dokters is namelijk in evenwicht.
laatste filmpjes
Presentatie visiedocument 'Studeren in de Topstad'Presentatie visiedocument 'Studeren in de Topstad'
Lezing tijdens de lunchLezing tijdens de lunch
Bekijk de weeklog studenten aanbiedingen laatste reacties
Tanya | 14:48 | 11 maart
De nadelen zijn juist heel reëel. Stel je voor dat je na je lange dure studie geen baan kunt krijgen, omdat er ineens teveel artsen zijn. En het buitenland wil je niet omdat wij slechtere artsen zijn.
judith | 17:17 | 8 maart
we want no numerus fixus!!
kolonselenx | 15:29 | 8 maart
waar slaat dit nou in hemelsnaam op? Wordt het nou wel of niet Afgeschaft, wat een slechte regeling zeg!
Astrid K. | 00:47 | 6 maart
Heeft dit prioriteit? Laat die studenten eens gauw ophoepelen!!!! Ze geven alleen maar overlast. Deporteer ze maar naar Almere, kunnen ze de bruinhemden daar een beetje cachet geven.
SP\'er | 14:31 | 4 maart
Ik was er ook gisteren en dhr. Mulder stotterde totaal niet. Ik vind het eigenlijk een beetje slordig om hem met naam en toenaam in een reactie te zetten, D66\'er. Leuk stukje verder.
Peter Kwint | 14:19 | 4 maart
Klopt. En dank voor de politiek correcte weergave van mijn woorden, volgens mij zei ik iets minder netjes ;-)
D66\'er | 13:48 | 4 maart
De PvdA\'er (Michiel Mulder) is een stotteraar, heeft niets met alcohol te maken. Beetje slordig ;-)
Studentenpartij mei | 11:21 | 4 maart
http://www.kiesmei.nl/site/content/view/190/55/
Studentenpartij mei | 23:13 | 2 maart
http://www.kiesmei.nl/site/content/view/187/1/
Ewout | 15:57 | 1 maart
Zeer relevant is het boek \"The Islamist\" van Ed Hussein, waarin hij zijn tijd in Hisb ut-Tahrir in Londen beschrijft. Dit zijn gevaarlijke extremisten.