Nieuws / Uren wachten op de placenta

RSS feed

>Liesbeth Hesselink deed promotieonderzoek naar de doktersschool voor Javaanse jongens en de vroedvrouwenschool voor Javaanse meisjes.
>Europese artsen waren jaloers op de Javaanse dokters en inlandse vrouwen wilden geen ‘gestudeerde’ Javaanse vroedvrouw bij het kraambed.

‘Volgens de inheemse Indonesische traditie werd bij een geboorte de navelstreng pas doorgeknipt als de placenta ook was geboren. Als dat niet gebeurde bleven traditionele vroedvrouwen, meestal oude vrouwen die zelf ook al kinderen hadden gebaard, soms dagenlang op de placenta wachten. Moeder en kind verloren dan veel bloed, met vaak de dood van beide tot gevolg. De voor vroedvrouw geleerde Javaanse vroedvrouwen daarentegen knipten de navelstreng direct door. Beter voor moeder en kind, maar niet volgens de inlandse tradities. De opgeleide vroedvrouwen, die vaak maar acht dagen aan het kraambed bleven helpen in plaats van de traditionele veertig, werden door de inlandse vrouwen dan ook niet geaccepteerd bij de geboorte van hun kind.’


Dit zegt historica Liesbeth Hesselink naar aanleiding van haar op 26 maart te verdedigen promotieonderzoek Genezers op de koloniale markt. Inheemse dokters en vroedvrouwen in Nederlands Oost-Indië 1850-1915. In 1851 richtte de koloniale regering in Batavia twee opleidingen op: een doktersschool voor Javaanse jongens en een vroedvrouwenschool voor Javaanse meisjes. De bedoeling was dat zij de traditionele inheemse geneeskundigen, de zogenoemde ‘doekoens’, zouden gaan vervangen. ‘Maar de inlanders waren nauwelijks bereid gebruik te maken van de diensten van de afgestudeerde Javaanse geneeskundigen en vroedvrouwen’, zegt Hesselink, die vooral bronnenonderzoek heeft verricht, waarbij ze ook brieven heeft gelezen die Europese artsen uit Indië naar Nederland stuurden. ‘Daarin komt ook een beeld van jaloezie naar voren. Er werd heel wat afgeklaagd over de Javaanse dokters, die nooit zelfstandig medische handelingen zouden hebben kunnen verrichten en vooral werden ingezet als vaccinateur tegen de pokken.’ De vroedvrouwenschool werd in 1875 zelfs gesloten wegens gebrek aan klandizie. Voor de Javaanse jongens liep het beter af: vanaf 1900 voerde de Nederlandse regering en koloniaal beleid dat zich meer bekommerde om het wel en wee van de inlanders, waardoor de Javaanse artsen beter geaccepteerd werden en uiteindelijk in Nederland werden toegelaten tot het semi-artsexamen. Als ze daarvoor slaagden – en dat deden degenen die ik ben tegengekomen – dan legden ze in anderhalf jaar het artsexamen af.’ (DW)

Ingedeeld in: Geneeskunde, FGw, Wetenschap,
Geplaatst op 18-03-2009 15:40

Gerelateerde artikelen

Reageer

Naam
Email
Reactie
Vul de code hiernaast in (tegen spambots):

Reacties van lezers

Patrick
19-03-2009 01:13:26
Mooie parallel met ontwikkelingshulp! Die wordt ter plekke in Afrika ook vaak verkeerd begrepen omdat ontwikkelingswerkers de cultuur en tradities van Afrika onvoldoende of niet kennen!

Stelling Collegevoorzitter Karel van der Toorn is opeens opgestapt. Wie moet hem opvolgen?
Oud-staatssecretaris van VWS en tegenwoordig rector van de HvA Jet Bussemaker
Oud-minister van Binnenlandse Zaken en momenteel voorzitter van de HBO-raad Guusje ter Horst
Oud-burgemeester en tegenwoordig fractieleider van de PvdA Job Cohen
De huidige waarnemend CvB-voorzitter Paul Doop
laatste filmpjes
Opening Collegejaar 2011/2012Opening Collegejaar 2011/2012
Debat Amsterdam ArenADebat Amsterdam ArenA
studenten aanbiedingen laatste reacties
Henk & Ingrid | 14:44 | 20 jan
Ga lekker een andere baan zoeken Ewald! Flapdrol!
Michielos de la Landos a la Kempos | 19:45 | 14 jan
Onze vriend van Kempen lijdt volgens de afdeling geneacologie van het AMC aan een overtollig gehalte oestrogenen ten gevolge waarvan hij overal oraal loopt te menstrueren. Hij is een KA-Olo Bakra!
daisy prins | 00:37 | 4 jan
zijn er mogelijk nog kamers beschikbaar en hoe kan ik me inschrijven? ik ben erg geďnteresseerd. met vriendelijke groet, Daisy prins
Voorzitter WijWonen | 18:22 | 30 december
Die Hans Talmon is een gestoorde die lijdt aan querelantenwaan. In zijn hele werkloze leven heeft hij allerlei organisaties proberen het werk onmogelijk te maken.
michiel van kempen | 19:27 | 1 november
Van Kempen is zich er terdege van bewust dat hij zijn doctorstitel cadeau heeft gehad omdat hij nooit een promotievoorstel had ingediend.
Merle van Houten | 10:51 | 1 november
Het blijft een leuk feest! Organiseren jullie dit jaar weer wat voor de kinderen van medewerkers? Die van mij kijken er alweer naar uit, ze vinden het altijd erg leuk.
Anneke Kock-Antonissen | 13:18 | 26 oktober
Ik wil me opgeven voor een fecestransplantatie. Ik heb heel veel last van mijn darmen, verstoppingen en diaree, sinds mijn darmen geopereerd zijn en bestralingen nadien. Mvg Anneke Kock
IM van der Wateren | 23:15 | 6 oktober
Leuk gebaar maar voor mij niet interessant.Er staan slechts enkelen in die een beta-studie hebben gedaan.Ik stel een boekje voor met oud-studenten die in de wetenschap/industrie verder zijn gegaan.
lex | 18:29 | 18 september
onderzoek doen is een hypothese onderzoeken en mbv feiten tot n conclusie komen. Ballin maakt zij eigen linkse gevoelens tot waarheid. niet wetenschappelijk onderbouwt. hij zegt wat de uva wil horen.
Arie | 14:04 | 7 september
Natuurlijk gaat het budget omhoog als je de schaal vergroot. Wat een onzin! Het gaat toch om het budget per onderzoeker?! Dit plan zal sowieso geen effect hebben.3