Nieuws / Scheikundigen produceren waterstof met behulp van licht

RSS feed

>Techniek is potentiële bijdrage aan energieprobleem.
>Chemici lieten zich inspireren door de natuur.


Scheikundigen van de UvA zijn erin geslaagd een chemisch complex te maken dat met behulp van licht waterstof kan vormen. Waterstof wordt gezien als potentiële groene energiebron van de toekomst. Bij de verbranding ervan wordt alleen water gevormd, geen CO2 of andere schadelijke uitstootgassen. De vinding van Joost Reek, Sander Kluwer, Ruta Kapra en Fred Brouwer wordt deze week gepubliceerd in het wetenschappelijke tijdschrift PNAS.
 
De chemici hebben zich bij de ontwikkeling van hun complex laten inspireren door de natuur. Veel levende wezens bevatten enzymen genaamd hydrogenases, die snel en efficiënt waterstof kunnen vormen uit protonen. Hiervoor is echter wel energie nodig. Planten zijn in staat om via fotosynthese zonlicht om te zetten in chemische energie. Reek en zijn team hebben synthetische varianten gemaakt van hydrogenases en een enzymcomplex dat betrokken is bij fotosynthese, en deze aan elkaar gekoppeld. Hiervoor hebben ze een soort chemisch klittenband gebruikt, waardoor een zogenoemd supramoleculair complex is ontstaan. Het complex vormt dus zijn eigen energie uit zonlicht en gebruikt dit voor de productie van waterstof.

Op dit moment is de techniek nog kleinschalig en daardoor niet geschikt voor commericeel gebruik. Reek: ‘Op het moment dat het lukt om dit op grote schaal toe te passen, kan je een belangrijke bijdrage leveren aan het oplossen van het wereldwijde energieprobleem. Een van de dingen waar we nu nog mee zitten is hoe aan de protonen te komen die nodig zijn voor de vorming van de waterstof. We halen deze momenteel uit azijnzuur. Eigenlijk willen we ze graag uit water halen, dat is een grondstof waar veel makkelijker aan te komen is. Maar het splitsen van water is vrij lastig.’ (NB)  

Ingedeeld in: FNWI, Wetenschap, Nieuws,
Geplaatst op 29-01-2009 15:45

Gerelateerde artikelen

Reageer

Naam
Email
Reactie
Vul de code hiernaast in (tegen spambots):

Stelling Collegevoorzitter Karel van der Toorn is opeens opgestapt. Wie moet hem opvolgen?
Oud-staatssecretaris van VWS en tegenwoordig rector van de HvA Jet Bussemaker
Oud-minister van Binnenlandse Zaken en momenteel voorzitter van de HBO-raad Guusje ter Horst
Oud-burgemeester en tegenwoordig fractieleider van de PvdA Job Cohen
De huidige waarnemend CvB-voorzitter Paul Doop
laatste filmpjes
Opening Collegejaar 2011/2012Opening Collegejaar 2011/2012
Debat Amsterdam ArenADebat Amsterdam ArenA
studenten aanbiedingen laatste reacties
Henk & Ingrid | 14:44 | 20 jan
Ga lekker een andere baan zoeken Ewald! Flapdrol!
Michielos de la Landos a la Kempos | 19:45 | 14 jan
Onze vriend van Kempen lijdt volgens de afdeling geneacologie van het AMC aan een overtollig gehalte oestrogenen ten gevolge waarvan hij overal oraal loopt te menstrueren. Hij is een KA-Olo Bakra!
daisy prins | 00:37 | 4 jan
zijn er mogelijk nog kamers beschikbaar en hoe kan ik me inschrijven? ik ben erg geïnteresseerd. met vriendelijke groet, Daisy prins
Voorzitter WijWonen | 18:22 | 30 december
Die Hans Talmon is een gestoorde die lijdt aan querelantenwaan. In zijn hele werkloze leven heeft hij allerlei organisaties proberen het werk onmogelijk te maken.
michiel van kempen | 19:27 | 1 november
Van Kempen is zich er terdege van bewust dat hij zijn doctorstitel cadeau heeft gehad omdat hij nooit een promotievoorstel had ingediend.
Merle van Houten | 10:51 | 1 november
Het blijft een leuk feest! Organiseren jullie dit jaar weer wat voor de kinderen van medewerkers? Die van mij kijken er alweer naar uit, ze vinden het altijd erg leuk.
Anneke Kock-Antonissen | 13:18 | 26 oktober
Ik wil me opgeven voor een fecestransplantatie. Ik heb heel veel last van mijn darmen, verstoppingen en diaree, sinds mijn darmen geopereerd zijn en bestralingen nadien. Mvg Anneke Kock
IM van der Wateren | 23:15 | 6 oktober
Leuk gebaar maar voor mij niet interessant.Er staan slechts enkelen in die een beta-studie hebben gedaan.Ik stel een boekje voor met oud-studenten die in de wetenschap/industrie verder zijn gegaan.
lex | 18:29 | 18 september
onderzoek doen is een hypothese onderzoeken en mbv feiten tot n conclusie komen. Ballin maakt zij eigen linkse gevoelens tot waarheid. niet wetenschappelijk onderbouwt. hij zegt wat de uva wil horen.
Arie | 14:04 | 7 september
Natuurlijk gaat het budget omhoog als je de schaal vergroot. Wat een onzin! Het gaat toch om het budget per onderzoeker?! Dit plan zal sowieso geen effect hebben.3