Nieuws / Religie is biologisch ingebouwd

RSS feed

> Congres georganiseerd door biologiestudenten uitverkocht.
> Het thema: wetenschap & religie.


Biologenvereniging Congo organiseerde woensdag 10 december voor de derde keer het CONGres. Het thema was dit jaar Science and Religion. Een zevental prominente wetenschappers uit binnen- en buitenland sprak over de relatie en spanningen tussen deze twee fenomenen.
De Amerikaanse neurowetenschapper David Linden sprak over de evolutionaire ontwikkeling van ons brein. Dat is ook het onderwerp van zijn bekroonde boek The Accidental Mind – how Brain Evolution has Given us Love, Memory, Dreams and God. Volgens Linden hebben onze hersenen de oncontroleerbare behoefte om van alles een narratief te maken. Ook van dingen die wij niet weten of die we niet kunnen verklaren. Dit zou de basis zijn van het ontstaan van godsdiensten. Ook de Amsterdamse neurowetenschapper Dick Swaab ging in op de rol van onze hersenen bij religie. Zo kunnen religieuze ervaringen opgeroepen worden door een bepaald hersengebied te prikkelen. En is aangetoond dat iemands mate van spiritualiteit voor vijftig procent samenhangt met welke versie van een bepaald gen iemand heeft. Alister McGrath, theoloog aan de Oxford University, wist hier wel een verklaring voor: de Romeinse filosoof Augustinus stelde rond het jaar 400 al op basis van teksten uit de bijbel dat God het verlangen naar hem bij de mens heeft ingebouwd.

Als Nederlands vertegenwoordiger van iemand die wetenschap en godsdienst combineert, was de Delftse biofysicus Cees Dekker uitgenodigd. In 2005 veroorzaakte hij een kleine rel, toen minister van onderwijs Maria Verhoeven op basis van een boek van Dekker de mogelijkheid wilde onderzoeken intelligent design (ID) op te nemen in het Nederlandse onderwijscurriculum. De theorie van ID stelt dat evolutie inderdaad  plaatsvindt, maar dat het drijvende mechanisme hierachter niet de natuur is, maar een intelligente hogere macht. Anders dan je op basis van deze rel zou kunnen verwachten, bleek Dekker vrij gematigd te zijn. Hij is overtuigd christen, maar gelooft toch niet echt (meer) in ID.
 
Het volledig door studenten georganiseerde congres trok veel bezoek. Alle 410 kaartjes waren verkocht. Daarnaast stonden er zestig mensen op de gastenlijst. De organisatie is erg tevreden over het verloop van de dag. ‘Er waren behalve studenten ook veel hoogleraren en mensen vanuit de faculteit aanwezig,’ vertelt Sicco de Knecht, hoofd van de organisatiecommissie. ‘En er was ook redelijk wat pers. De EO heeft zelfs de hele dag gefilmd.’ Grappig detail hierbij is dat de EO de organisatie op het hart heeft gedrukt dat het niet hun bedoeling was een eenzijdig beeld van de dag te geven, en zelfs met een hoogleraar wilde overleggen om te bespreken wat zij met de filmbeelden wilden. De Knecht is ook tevreden over hoe alles is gelopen met de sprekers. ‘Ik vond persoonlijk Linden en McGrath de beste sprekers, zij waren heel eloquent. Van McGrath wisten we dat al, maar dat we Linden hebben uitgenodigd was eigenlijk een beetje een gok. Het enige wat jammer was, was dat we de paneldiscussie aan het eind hebben moeten inkorten omdat de zaal dubbel geboekt bleek. Terwijl wij hem al een jaar geleden hadden gereserveerd.’ (NB)

 

Ingedeeld in: FNWI, Wetenschap, Studenten, Nieuws,
Geplaatst op 11-12-2008 15:28

Gerelateerde artikelen

Reageer

Naam
Email
Reactie
Vul de code hiernaast in (tegen spambots):

Reacties van lezers

Esther van duin
12-12-2008 13:30:03
Kijk op www.congocongres.nl voor de filmpjes die hier binnenkort op geplaatst worden.
Atheo
27-12-2008 19:37:07
Wat een onzin. Bij de vorming van menselijke eigenschappen (een god als artefact, een Kerstman of H. Potter) is er nooit spraken van één gen, maar altijd van verschillende combinaties. Onze hersenstam en de lymbisch - systeem zijn de oudste hersendelen (evolutietheorie) en gereduceerd tot primaire automatische functies (temperatuur onderhoud, honger, emotie enz). Als deze beschadigd is, kan men tot een emotioneel ambivalent persoonlijkheid worden). Zo iemand kan je van alles vertellen, ook een god is dan acceptabel verschijnsel. Afgezien van alle andere hypnose-toestanden waarin een gelovige kan verkeren. Dat sommige mensen zich nog een wetenschapper mogen noemen, dat zien we tegenwoordig alleen in een religieus - maatschappelijk context. De gelovige instituten hebben geen bestaansrecht en proberen zich te handhaven met behulp van religieuze politiek, die a priori hun bestaansrecht heeft verloren ergens in middeleeuwen.

Stelling Collegevoorzitter Karel van der Toorn is opeens opgestapt. Wie moet hem opvolgen?
Oud-staatssecretaris van VWS en tegenwoordig rector van de HvA Jet Bussemaker
Oud-minister van Binnenlandse Zaken en momenteel voorzitter van de HBO-raad Guusje ter Horst
Oud-burgemeester en tegenwoordig fractieleider van de PvdA Job Cohen
De huidige waarnemend CvB-voorzitter Paul Doop
laatste filmpjes
Opening Collegejaar 2011/2012Opening Collegejaar 2011/2012
Debat Amsterdam ArenADebat Amsterdam ArenA
studenten aanbiedingen laatste reacties
Henk & Ingrid | 14:44 | 20 jan
Ga lekker een andere baan zoeken Ewald! Flapdrol!
Michielos de la Landos a la Kempos | 19:45 | 14 jan
Onze vriend van Kempen lijdt volgens de afdeling geneacologie van het AMC aan een overtollig gehalte oestrogenen ten gevolge waarvan hij overal oraal loopt te menstrueren. Hij is een KA-Olo Bakra!
daisy prins | 00:37 | 4 jan
zijn er mogelijk nog kamers beschikbaar en hoe kan ik me inschrijven? ik ben erg geïnteresseerd. met vriendelijke groet, Daisy prins
Voorzitter WijWonen | 18:22 | 30 december
Die Hans Talmon is een gestoorde die lijdt aan querelantenwaan. In zijn hele werkloze leven heeft hij allerlei organisaties proberen het werk onmogelijk te maken.
michiel van kempen | 19:27 | 1 november
Van Kempen is zich er terdege van bewust dat hij zijn doctorstitel cadeau heeft gehad omdat hij nooit een promotievoorstel had ingediend.
Merle van Houten | 10:51 | 1 november
Het blijft een leuk feest! Organiseren jullie dit jaar weer wat voor de kinderen van medewerkers? Die van mij kijken er alweer naar uit, ze vinden het altijd erg leuk.
Anneke Kock-Antonissen | 13:18 | 26 oktober
Ik wil me opgeven voor een fecestransplantatie. Ik heb heel veel last van mijn darmen, verstoppingen en diaree, sinds mijn darmen geopereerd zijn en bestralingen nadien. Mvg Anneke Kock
IM van der Wateren | 23:15 | 6 oktober
Leuk gebaar maar voor mij niet interessant.Er staan slechts enkelen in die een beta-studie hebben gedaan.Ik stel een boekje voor met oud-studenten die in de wetenschap/industrie verder zijn gegaan.
lex | 18:29 | 18 september
onderzoek doen is een hypothese onderzoeken en mbv feiten tot n conclusie komen. Ballin maakt zij eigen linkse gevoelens tot waarheid. niet wetenschappelijk onderbouwt. hij zegt wat de uva wil horen.
Arie | 14:04 | 7 september
Natuurlijk gaat het budget omhoog als je de schaal vergroot. Wat een onzin! Het gaat toch om het budget per onderzoeker?! Dit plan zal sowieso geen effect hebben.3