
>Philip van Praag (hoofddocent politicologie bij de UvA) en TNS Nipo analyseerden de politieke houding van de Nederlandse kiezer.
>De economie staat centraal bij de aankomende verkiezingen. De PvdA heeft het beste imago op dit thema.
Philip van Praag (universitair hoofddocent politicologie bij de UvA)onderzocht welke thema’s volgens de Nederlandse kiezer centraal staan bij de aankomende verkiezingen. Volgens de kiezers zijn sociaal-economische onderwerpen het belangrijkst, twee maanden geleden stond veiligheid nog op de eerste plaats. ‘Opvallend is dat het herstel van de economische groei níet aan het CDA wordt toevertrouwd. PvdA en VVD worden ieder door een kwart van de kiezers genoemd als partijen die hiervoor de beste oplossingen bieden. Het CDA volgt op afstand (18 procent),’ schrijft Van Praag zaterdag in de Volkskrant.
Het onderzoek behelsde ook vragen over vertrouwen in partijen en politici. Cohen is de meest gewaardeerde politicus; 51 procent van de kiezers ziet hem als meest geschikte premierkandidaat. Ook Pechtold scoort hoog op vertrouwen, 40 procent denkt dat hij Nederland het beste kan besturen. Als partij is de D66 het hoogst gewaardeerd met een rapportcijfer 5,4. Het CDA heeft op meerdere vlakken het nakijken. Het CDA krijgt een 4,6 van de kiezer en scoort daarmee lager dan de PvdA (5,2) en de VVD (5,3). Het toenemende vertrouwen in Rutte is volgens Van Praag een bedreiging voor het CDA. Vooral omdat de kiezer bij twijfel in het stemhokje zegt haar stem te baseren op vertrouwen in de lijsttrekker.
Van Praag schrijft tot besluit: ‘Half februari werden de kiezers ook al bevraagd over wat ze zouden vinden van Job Cohen als opvolger van PvdA-leider Bos. Ze waren niet enthousiast. Half maart zat Cohen er toch, scoorde hoog en steeg de PvdA als een komeet. Toch Cohen versus Wilders? Nu, zes weken na de raadsverkiezingen en zes weken voor de landelijke verkiezingen, tekent zich een weer ander duo af: Job Cohen tegen Mark Rutte. In zo'n tempo is zes weken nog best een lange tijd voor de kiezer. Zou het toch nog Cohen versus Balkenende kunnen worden?’ (MMJ)
Lees hier het artikel in de Volkskrant van zaterdag 24 april.
Ingedeeld in: Politiek, Wetenschap, Nieuws,
Geplaatst op 26-04-2010 11:17
Gerelateerde artikelen

















Collegevoorzitter Karel van der Toorn is opeens opgestapt. Wie moet hem opvolgen?
