Nieuws / Nederland kent hoge babysterfte

RSS feed

> De babysterfte is in Nederland bijna het hoogste van Europa, maar de oorzaak is onduidelijk.

Bijna één op de honderd baby’s in Nederland overlijdt tijdens of kort na de bevalling. Dat blijkt uit een analyse van het AMC die wordt gepubliceerd in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde van 13 december. Deze publicatie komt kort na het verschijnen van een Europees rapport, waaruit blijkt dat Nederland in 2004 het op één na hoogste geboortesterftecijfer van Europa had. De gegevens waarop de onderzoekers van de afdeling Klinische Informatiekunde van het AMC zich baseerden gaat over alle baby’s die in Nederland zijn geboren in de periode 2000 tot en met 2006.

Er is al eerder discussie geweest over de vraag waarom in Nederland zoveel zuigelingen rond de geboorte sterven. Gespeculeerd wordt dat het komt doordat Nederlandse vrouwen gemiddeld pas op late leeftijd kinderen krijgen. Uit de analyse van het AMC blijkt dat vrouwen van boven de veertig inderdaad een verhoogde kans hebben dat hun pasgeboren kind sterft. Maar omdat deze vrouwen slechts een klein deel  uitmaken van de totale populatie vrouwen die kinderen krijgt, verklaart dit het hoge landelijke sterftecijfer niet. Verder blijkt dat baby’s van vrouwen met een niet-Westerse achtergrond een veertig procent hogere kans hebben om rond de geboorte te overlijden dan baby’s met een Westerse moeder. Maar ook dit gegeven biedt geen sluitende verklaring voor het hoge sterftecijfer in Nederland.

Overigens gaat het in ruim driekwart van de gevallen dat een kind bij de geboorte overlijdt om niet-voldragen zwangerschappen. Hier is sprake van als een vrouw voor de termijn van 37 weken bevalt. Het aantal baby’s dat bij een voldragen zwangerschap overlijdt rond de geboorte ligt op 0,3 per 100 kinderen. (NB)    

Ingedeeld in: landelijk, Geneeskunde, AMC, Wetenschap, Nieuws,
Geplaatst op 11-12-2008 11:56

Gerelateerde artikelen

Reageer

Naam
Email
Reactie
Vul de code hiernaast in (tegen spambots):

Reacties van lezers

Huub Laus
12-12-2008 08:06:11
Dag. Vraag mijn vrouw eens. Zij is nu 57 en werkt al heel haar leven in een universiteitskliniek in Essen in duitsland.
Huub Laus
12-12-2008 08:07:27
als verloskundige...........

Stelling Collegevoorzitter Karel van der Toorn is opeens opgestapt. Wie moet hem opvolgen?
Oud-staatssecretaris van VWS en tegenwoordig rector van de HvA Jet Bussemaker
Oud-minister van Binnenlandse Zaken en momenteel voorzitter van de HBO-raad Guusje ter Horst
Oud-burgemeester en tegenwoordig fractieleider van de PvdA Job Cohen
De huidige waarnemend CvB-voorzitter Paul Doop
laatste filmpjes
Opening Collegejaar 2011/2012Opening Collegejaar 2011/2012
Debat Amsterdam ArenADebat Amsterdam ArenA
studenten aanbiedingen laatste reacties
Henk & Ingrid | 14:44 | 20 jan
Ga lekker een andere baan zoeken Ewald! Flapdrol!
Michielos de la Landos a la Kempos | 19:45 | 14 jan
Onze vriend van Kempen lijdt volgens de afdeling geneacologie van het AMC aan een overtollig gehalte oestrogenen ten gevolge waarvan hij overal oraal loopt te menstrueren. Hij is een KA-Olo Bakra!
daisy prins | 00:37 | 4 jan
zijn er mogelijk nog kamers beschikbaar en hoe kan ik me inschrijven? ik ben erg geïnteresseerd. met vriendelijke groet, Daisy prins
Voorzitter WijWonen | 18:22 | 30 december
Die Hans Talmon is een gestoorde die lijdt aan querelantenwaan. In zijn hele werkloze leven heeft hij allerlei organisaties proberen het werk onmogelijk te maken.
michiel van kempen | 19:27 | 1 november
Van Kempen is zich er terdege van bewust dat hij zijn doctorstitel cadeau heeft gehad omdat hij nooit een promotievoorstel had ingediend.
Merle van Houten | 10:51 | 1 november
Het blijft een leuk feest! Organiseren jullie dit jaar weer wat voor de kinderen van medewerkers? Die van mij kijken er alweer naar uit, ze vinden het altijd erg leuk.
Anneke Kock-Antonissen | 13:18 | 26 oktober
Ik wil me opgeven voor een fecestransplantatie. Ik heb heel veel last van mijn darmen, verstoppingen en diaree, sinds mijn darmen geopereerd zijn en bestralingen nadien. Mvg Anneke Kock
IM van der Wateren | 23:15 | 6 oktober
Leuk gebaar maar voor mij niet interessant.Er staan slechts enkelen in die een beta-studie hebben gedaan.Ik stel een boekje voor met oud-studenten die in de wetenschap/industrie verder zijn gegaan.
lex | 18:29 | 18 september
onderzoek doen is een hypothese onderzoeken en mbv feiten tot n conclusie komen. Ballin maakt zij eigen linkse gevoelens tot waarheid. niet wetenschappelijk onderbouwt. hij zegt wat de uva wil horen.
Arie | 14:04 | 7 september
Natuurlijk gaat het budget omhoog als je de schaal vergroot. Wat een onzin! Het gaat toch om het budget per onderzoeker?! Dit plan zal sowieso geen effect hebben.3