Nieuws / Minarettendiscussie beheerst integratiedebat

RSS feed

Halsema en Verdonk in debat. Foto: Arjan Roodink. 

>Rita Verdonk en Femke Halsema in debat over integratie.
>Verdonk: ‘Ook in Nederland een referendum over minaretten.’

Al wekenlang was de gastenlijst volgeboekt voor het immigratie- en mediadebat georganiseerd door het Center of Politics and Communication (CPC). Gisteren gingen politici Rita Verdonk en Femke Halsema in discussie met Xandra Schutte en Arendo Joustra, hoofdredacteuren van respectievelijk De Groene Amsterdammer en Elsevier. Centraal stond de vraag hoe de media de politieke agenda en de publieke opinie beïnvloeden als het gaat om het immigratiebeleid.
Het panel richtte zich vooral op de berichtgeving door de media in de periode voor de opkomst van Pim Fortuyn. Volgens Joustra en Schutte werd toen minder over immigratie bericht en in meer ‘verhullende’ taal dan vandaag de dag.

Verdonk was het hier volledig mee eens, terwijl Halsema beargumenteerde dat niet zozeer de aandacht van de media is veranderd als wel de toon van het debat. Halsema: ‘Voor de aanslagen in New York en voor Pim Fortuyn was immigratie een sociaal probleem, maar wel een onderwerp dat dagelijks in de krant stond. Pas na 2001 werd het opeens gezien als een cultureel probleem. Toen veranderde het politiek perspectief en daarmee de toon en richting van het debat.’
Tegen het einde van de discussie ontstond er ophef toen in het publiek een journalist van het Algemeen Dagblad opstond om een vraag te stellen aan de politici. Hij wilde weten hoe zij dachten over de uitslag van het Zwitserse minarettenreferendum, terwijl het gesprek van het panel daar niet over ging. Halsema reageerde enigszins vermoeid dat zij de krantenberichten over de uitslag van het referendum bewust had overgeslagen: ‘Ik heb hier geen zin in, straks hebben we weer drie weken een ridicule discussie over het zoveelste incidentje.’ Verdonk toonde zich juist voorstander van een dergelijk referendum en zou willen dat dit ook in Nederland mogelijk was. Het laatste woord was echter aan de zaal. Het aanwezige publiek vond de vraag over de situatie in Zwitserland ongepast binnen het kader van het debat en een typisch voorbeeld van de media die alleen zinspelen op hypes. De betreffende journalist werd om verantwoording gevraagd en verklaarde: ‘Persoonlijk vind ik het niet heel relevant om morgen weer te lezen over de minarettenkwestie, maar de hoofdredactie wil het graag. Uiteindelijk kan ik mijn persoonlijke gedachten scheiden van mijn werk en stel ik toch die vraag.’ (Julie de Graaf)

Ingedeeld in: landelijk, FMGW, Wetenschap, Studenten,
Geplaatst op 01-12-2009 11:02

Gerelateerde artikelen

Reageer

Naam
Email
Reactie
Vul de code hiernaast in (tegen spambots):

Stelling Geneeskunde kent al jaren een numerus fixus, maar de minister wil die nu afschaffen. Mee eens of niet?
Zeer mee eens, want er zijn veel te weinig dokters.
Oneens, want een stortvloed aan studenten zal de kwaliteit van het onderwijs onder druk zetten.
Mee eens. Uit oog punt van democratie moet iedereen die de capaciteiten heeft dokter kunnen worden.
Niet nodig. Vraag en aanbod van het aantal dokters is namelijk in evenwicht.
laatste filmpjes
Presentatie visiedocument 'Studeren in de Topstad'Presentatie visiedocument 'Studeren in de Topstad'
Lezing tijdens de lunchLezing tijdens de lunch
Bekijk de weeklog studenten aanbiedingen laatste reacties
Tanya | 14:48 | 11 maart
De nadelen zijn juist heel reëel. Stel je voor dat je na je lange dure studie geen baan kunt krijgen, omdat er ineens teveel artsen zijn. En het buitenland wil je niet omdat wij slechtere artsen zijn.
judith | 17:17 | 8 maart
we want no numerus fixus!!
kolonselenx | 15:29 | 8 maart
waar slaat dit nou in hemelsnaam op? Wordt het nou wel of niet Afgeschaft, wat een slechte regeling zeg!
Astrid K. | 00:47 | 6 maart
Heeft dit prioriteit? Laat die studenten eens gauw ophoepelen!!!! Ze geven alleen maar overlast. Deporteer ze maar naar Almere, kunnen ze de bruinhemden daar een beetje cachet geven.
SP\'er | 14:31 | 4 maart
Ik was er ook gisteren en dhr. Mulder stotterde totaal niet. Ik vind het eigenlijk een beetje slordig om hem met naam en toenaam in een reactie te zetten, D66\'er. Leuk stukje verder.
Peter Kwint | 14:19 | 4 maart
Klopt. En dank voor de politiek correcte weergave van mijn woorden, volgens mij zei ik iets minder netjes ;-)
D66\'er | 13:48 | 4 maart
De PvdA\'er (Michiel Mulder) is een stotteraar, heeft niets met alcohol te maken. Beetje slordig ;-)
Studentenpartij mei | 11:21 | 4 maart
http://www.kiesmei.nl/site/content/view/190/55/
Studentenpartij mei | 23:13 | 2 maart
http://www.kiesmei.nl/site/content/view/187/1/
Ewout | 15:57 | 1 maart
Zeer relevant is het boek \"The Islamist\" van Ed Hussein, waarin hij zijn tijd in Hisb ut-Tahrir in Londen beschrijft. Dit zijn gevaarlijke extremisten.