
>Uit onderzoek blijkt dat microkredieten vaak niet worden gebruikt voor het opzetten van een eigen bedrijf.
>Liselore Havermans deed een half jaar onderzoek in India.
Het beeld dat mensen microkredieten enkel gebruiken voor het opzetten van een eigen bedrijf klopt niet. Dat is de conclusie van het onderzoek van Liselore Havermans van de Amsterdam Business School. Zij deed een half jaar onderzoek onder 610 gezinsleden van 148 huishoudens in de sloppenwijken van de Indiase stad Madurai, in opdracht van DHAN Foundation, een stichting die zelfhulp stimuleert.
Uit haar onderzoek is gebleken dat de voornaamste reden om een microkrediet aan te vragen is gelegen in de wens om oude leningen af te betalen. Die zijn vaak afgesloten bij louche types die woekerrentes eisen. Een tweede reden om microkrediet af te sluiten is voor reguliere consumptie en als derde reden wordt het financieren van een bruiloft genoemd. Het opzetten van een eigen bedrijf staat pas op de achtste plek van redenen waarvoor een microkrediet wordt afgesloten.
Eerder zetten de Groningse hoogleraren Niels Hermes en Robert Lensink ook al vragen bij de effectiviteit van microkrediet. Uit hun onderzoek uit 2006 concludeerden ze dat de vraag zich aandient ‘in hoeverre microkrediet daadwerkelijk kan bijdragen tot een significante vermindering van de armoede in de wereld’. In een artikel dat ze wijdden aan het onderzoek stelden ze ‘de positieve aandacht voor microkrediet te willen nuanceren’. (DW)
Ingedeeld in:
Geplaatst op 11-02-2010 16:58
Gerelateerde artikelen

















Collegevoorzitter Karel van der Toorn is opeens opgestapt. Wie moet hem opvolgen?
