Nieuws / Journalistiek dreigt strijd te verliezen

RSS feed

>De media moeten zich veel assertiever opstellen tegenover de pr- en communicatiesector willen zij hun onafhankelijkheid niet verliezen.
>Dit zeggen UvA-wetenschappers in een onderzoek dat volgende week wordt gepubliceerd. Debat hierover in De Balie.


De Nederlandse media moeten zich veel assertiever opstellen tegenover de pr- en communicatiesector willen zij hun onafhankelijkheid niet verliezen. Dat is de conclusie van een studie die UvA-onderzoekers Mirjam Prenger, Leendert van der Valk, Frank van Vree en Laura van der Wal, verbonden aan de masteropleiding journalistiek, hebben verricht. De resultaten van het onderzoek staan in het boek Gevaarlijk spel. De verhouding tussen pr & voorlichting en journalistiek, dat op 26 april verschijnt. De wetenschappers zeggen daarin onder meer dat journalisten het pr-medewerkers en voorlichters momenteel té makkelijk maken om de informatiestromen naar hun hand te zetten.
In een persbericht dat de afdeling Persvoorlichting van de UvA heeft verspreid staat te lezen waar het boek meer en detail over gaat. ‘In het eerste deel wordt de pr- en communicatiesector doorgelicht. Uit kwantitatieve gegevens en interviews met communicatieprofessionals blijkt dat de pr- en voorlichtingsbranche zich de laatste decennia zeer sterk heeft ontwikkeld. Daardoor neemt de sector een sterke positie in tegenover de professionele journalistiek, die door bezuinigingen juist afkalft.’

Het tweede deel van het boek richt zich op de positie van journalisten en (hoofd)redacteuren tegenover de communicatiesector. ‘Het gaat daarbij om hun ervaringen met voorlichters en pr-medewerkers, maar ook om hun eigen opstelling in uiteenlopende situaties. Hoe behandelen zij persberichten? En hoe gaan zij om met voorlichters aan het front in Afghanistan? Veel journalisten blijken de sterkere rol van de communicatiebranche betrekkelijk gelaten te accepteren. De regels die deze branche oplegt, beschouwen ze als "deel van het spel". Soms lijkt die houding over te gaan in angstvalligheid, uit vrees om de tegenpartij tegen zich in het harnas te jagen. Veel communicatiemanagers zijn op hun beurt tevreden over de mate waarin zij hun boodschap kunnen "wegzetten" in de onafhankelijke nieuwsmedia.’ Aldus een deel van het persbericht.

Het boek gaat ook in op hoe de professionele journalistiek zich kan wapenen tegen de groeiende invloed van voorlichters, pr-adviseurs en communicatiemedewerkers. Op de dag van de verschijning van het boek vindt over het onderwerp een debat plaats in De Balie. (DW)

Ingedeeld in: FGw, Wetenschap, Studenten,
Geplaatst op 22-04-2011 14:35

Gerelateerde artikelen

Reageer

Naam
Email
Reactie
Vul de code hiernaast in (tegen spambots):

Stelling Collegevoorzitter Karel van der Toorn is opeens opgestapt. Wie moet hem opvolgen?
Oud-staatssecretaris van VWS en tegenwoordig rector van de HvA Jet Bussemaker
Oud-minister van Binnenlandse Zaken en momenteel voorzitter van de HBO-raad Guusje ter Horst
Oud-burgemeester en tegenwoordig fractieleider van de PvdA Job Cohen
De huidige waarnemend CvB-voorzitter Paul Doop
laatste filmpjes
Opening Collegejaar 2011/2012Opening Collegejaar 2011/2012
Debat Amsterdam ArenADebat Amsterdam ArenA
studenten aanbiedingen laatste reacties
Toon | 22:40 | 24 april
Deze visitatiecommissie heeft duidelijk niet naar de schemerige alternatieve afstudeerroute gekeken die het ILO bedacht voor langstudeerders, die was zo schemerig en dus illegaal als wat.
Dave | 18:47 | 9 april
Aan Anna: Lijkt me nog al moeilijk om staand de achterkant van je eigen voet te fotograferen.
Frans de Wit | 09:45 | 22 februari
Bij mij is op 9 januari j.l. een stent geplaatst, zat na ca 1 week al weer dicht, nu wil de arts Dr Stam (Drechtsteden)een bypass gaan doen. Is zo'n stent niet meer te openen dan?
Henk & Ingrid | 14:44 | 20 jan
Ga lekker een andere baan zoeken Ewald! Flapdrol!
Michielos de la Landos a la Kempos | 19:45 | 14 jan
Onze vriend van Kempen lijdt volgens de afdeling geneacologie van het AMC aan een overtollig gehalte oestrogenen ten gevolge waarvan hij overal oraal loopt te menstrueren. Hij is een KA-Olo Bakra!
daisy prins | 00:37 | 4 jan
zijn er mogelijk nog kamers beschikbaar en hoe kan ik me inschrijven? ik ben erg geďnteresseerd. met vriendelijke groet, Daisy prins
Voorzitter WijWonen | 18:22 | 30 december
Die Hans Talmon is een gestoorde die lijdt aan querelantenwaan. In zijn hele werkloze leven heeft hij allerlei organisaties proberen het werk onmogelijk te maken.
michiel van kempen | 19:27 | 1 november
Van Kempen is zich er terdege van bewust dat hij zijn doctorstitel cadeau heeft gehad omdat hij nooit een promotievoorstel had ingediend.
Merle van Houten | 10:51 | 1 november
Het blijft een leuk feest! Organiseren jullie dit jaar weer wat voor de kinderen van medewerkers? Die van mij kijken er alweer naar uit, ze vinden het altijd erg leuk.
Anneke Kock-Antonissen | 13:18 | 26 oktober
Ik wil me opgeven voor een fecestransplantatie. Ik heb heel veel last van mijn darmen, verstoppingen en diaree, sinds mijn darmen geopereerd zijn en bestralingen nadien. Mvg Anneke Kock