Nieuws / Je kind afstaan in ruil voor betere familiebanden

RSS feed

Annerienke Fioole ontvangt de prijs uit handen van Folia-hoofdredacteur Jim Jansen. Foto: Tjebbe Venema

>In Marokko geven vele biologische ouders hun kind af om de onderlinge relaties in de familie te versterken.
>Met dit onderwerp won Annerienke Fioole donderdagavond de Very Short Introduction Competition.
 

Voor een vol SPUI25 wilden negen studenten laten zien dat ze in vijf minuten een wetenschappelijke kwestie helder uiteen konden zetten. Niet alle spreker slaagden hierin, maar de jury vond het niveau over het algemeen hoog.

De tweede editie van de Very Short Introduction Competition, die donderdag 18 november in SPUI25 werd gehouden, kende geen overduidelijke winnaar. Dat kwam naar voren uit het juryberaad, dat vele malen langer duurde dan de vijf minuten spreektijd die de negen presenterende studenten was gegund. 'Met name de nummers een en twee waren aan elkaar gewaagd. Drie stemrondes lang bleven we als jury op een gelijkspel uitkomen,' zei juryvoorzitter Maarten Asscher. Uiteindelijk won antropologie-studente Annerienke Fioole. 'Omdat ze zo recht op haar doel afkoerste en een perfecte timing had,' aldus Asscher. Fioole won een reischeque ter waarde van vijkhonder euro.

Fioole won de competitie met haar verhaal over hoe er in verschillende culturen met adoptie wordt omgegaan: in het westen berust het ouderschap op de biologische band, maar in Papoea-Nieuw-Guinea kan degene die zich voortdurend inzet voor opvoeding en verzorging het ouderschap claimen. In Marokko staan vele biologische ouders hun kind af wanneer ze daartoe verzocht worden door familie, soms zelfs aan kinderloze buren. Bij die vorm van adoptie staat niet het belang van het kind voorop, maar de relatie tussen de biologische ouders en de adoptiefouders. Ingaan op het adoptieverzoek heeft vaak verbetering van de familiebanden tot gevolg. Fioole las haar verhaal gedecideerd voor en bleef ruim binnen de voorgeschreven vijf minuten. Direct na het ontvangen van de prijs wist ze al voor welke reis ze de cheque zou gaan verzilveren: 'Ik ga weer op bezoek in Marokko, waar ik lange tijd veldonderzoek heb gedaan.'  

Student theoretische fysica Paul de Lange eindigde op de tweede plek. In vijf minuten wist hij ingewikkelde natuurkundige termen tot Jip-en-Janneketaal te reduceren, om vervolgens de even schokkende als curieuze stelling aannemelijk te maken dat het concept 'niets' in feite niet bestaat. Hij deed dit in een tempo dat twee keer zo hoog lag als dat van zijn medesprekers en eindigde, buiten adem, maar binnen de tijd, met een droogkomisch 'zijn er nog vragen?'   

De derde plaats was voor student culturele antropologie Ayla Verheijen, die stelde dat we tegenwoordig voor de omgang met de realiteit veel waarde hechten aan authenticiteit, terwijl vroeger vooral op religie werd vertrouwd. Dit werkt allerlei manipulaties in de hand, zoals bedrijven die hun vleeswaar door kleurstof extra roze maken, zoals 'echt' vlees er volgens de gemiddelde consument uit hoort te zien. De uitroepen die Verheijen plaatste om de tegenstelling in haar verhaal eens goed te benadrukken ('Oeps! Oh!? Eeehm....'), konden de goedkeuring van de jury wegdragen en leverde haar zelfs de suggestie op haar heil in televisiepresentatie te zoeken.

De eervolle vermelding ging naar student Business Studies Lennart Verhoef, voor zijn inspirerende vijf minuten over het belang van ondernemerschap – de succesvolle combinatie van innovatie, financiën en zakelijke scherpzinnigheid. Zijn sympathieke boodschap: besteed je tijd aan zaken die volgens jou iets bijdragen aan een betere wereld. (LH)

Ingedeeld in: Prijzen / wedstrijden, FNWI, FEB, FMG, Studenten, Folia,
Geplaatst op 19-11-2010 02:25

Gerelateerde artikelen

Reageer

Naam
Email
Reactie
Vul de code hiernaast in (tegen spambots):

Stelling Collegevoorzitter Karel van der Toorn is opeens opgestapt. Wie moet hem opvolgen?
Oud-staatssecretaris van VWS en tegenwoordig rector van de HvA Jet Bussemaker
Oud-minister van Binnenlandse Zaken en momenteel voorzitter van de HBO-raad Guusje ter Horst
Oud-burgemeester en tegenwoordig fractieleider van de PvdA Job Cohen
De huidige waarnemend CvB-voorzitter Paul Doop
laatste filmpjes
Opening Collegejaar 2011/2012Opening Collegejaar 2011/2012
Debat Amsterdam ArenADebat Amsterdam ArenA
studenten aanbiedingen laatste reacties
Toon | 22:40 | 24 april
Deze visitatiecommissie heeft duidelijk niet naar de schemerige alternatieve afstudeerroute gekeken die het ILO bedacht voor langstudeerders, die was zo schemerig en dus illegaal als wat.
Dave | 18:47 | 9 april
Aan Anna: Lijkt me nog al moeilijk om staand de achterkant van je eigen voet te fotograferen.
Frans de Wit | 09:45 | 22 februari
Bij mij is op 9 januari j.l. een stent geplaatst, zat na ca 1 week al weer dicht, nu wil de arts Dr Stam (Drechtsteden)een bypass gaan doen. Is zo'n stent niet meer te openen dan?
Henk & Ingrid | 14:44 | 20 jan
Ga lekker een andere baan zoeken Ewald! Flapdrol!
Michielos de la Landos a la Kempos | 19:45 | 14 jan
Onze vriend van Kempen lijdt volgens de afdeling geneacologie van het AMC aan een overtollig gehalte oestrogenen ten gevolge waarvan hij overal oraal loopt te menstrueren. Hij is een KA-Olo Bakra!
daisy prins | 00:37 | 4 jan
zijn er mogelijk nog kamers beschikbaar en hoe kan ik me inschrijven? ik ben erg geďnteresseerd. met vriendelijke groet, Daisy prins
Voorzitter WijWonen | 18:22 | 30 december
Die Hans Talmon is een gestoorde die lijdt aan querelantenwaan. In zijn hele werkloze leven heeft hij allerlei organisaties proberen het werk onmogelijk te maken.
michiel van kempen | 19:27 | 1 november
Van Kempen is zich er terdege van bewust dat hij zijn doctorstitel cadeau heeft gehad omdat hij nooit een promotievoorstel had ingediend.
Merle van Houten | 10:51 | 1 november
Het blijft een leuk feest! Organiseren jullie dit jaar weer wat voor de kinderen van medewerkers? Die van mij kijken er alweer naar uit, ze vinden het altijd erg leuk.
Anneke Kock-Antonissen | 13:18 | 26 oktober
Ik wil me opgeven voor een fecestransplantatie. Ik heb heel veel last van mijn darmen, verstoppingen en diaree, sinds mijn darmen geopereerd zijn en bestralingen nadien. Mvg Anneke Kock