
>Het islaminstituut van de Nederlandse universiteiten ISIM houdt per 1 januari op te bestaan.
>Hoogleraar islamitisch recht Ruud Peters: ‘Dit is een groot verlies.’
Het International Institute for the Study of Islam in the Modern World (ISIM) wordt per 1 januari opgeheven. Het ISIM werd tien jaar geleden opgericht door de universiteiten van Leiden, Amsterdam, Utrecht en Nijmegen, samen met het ministerie van OCW. Omdat de subsidie van het departement afliep, hebben Nijmegen, Utrecht en de UvA zich teruggetrokken, waardoor Leiden de kar alleen verder zou moeten trekken. Maar daarvoor ontbreekt het geld. Pogingen om het instituut een doorstart te laten maken, zijn mislukt. Wel gaat minister Plasterk (OCW) een half miljoen euro per jaar beschikbaar stellen voor de oprichting van een landelijke onderzoekschool op het gebied van islamstudies. Afgezien van de genoemde instellingen hebben de Erasmus Universiteit Rotterdam en de VU zich als mogelijke deelnemers gemeld.
‘Ik denk dat het een groot verlies is voor de islamwetenschap in ruime zin’, zegt Ruud Peters, bijzonder hoogleraar islamitisch recht. ‘Het ISIM was een voortreffelijk onderzoeksinstituut met een vernieuwende aanpak: het bestudeerde de islam en de islamitische wereld vanuit een interdisciplinair en vooral sociaalwetenschappelijk perspectief en brak met de traditie van tekstgerichte studie van de islam. Het instituut was internationaal zeer actief. Dat heeft bij de opheffing vermoedelijk een rol gespeeld. In Nederland was het ISIM te weinig zichtbaar en het was geen speler in het Nederlandse islamdebat.’
Collegevoorzitter Karel Van der Toorn zegt in een reactie dat het ministerie van OCW de afgelopen jaren ‘telkens 1 miljoen euro’ heeft geïnvesteerd in het ISIM. ‘Met dat bedrag kon de samenwerking op het gebied van sociaalwetenschappelijke studies naar de hedendaagse islam op gang worden gebracht. Nu de samenwerking op gang is gekomen, willen de universiteiten deze naar de volgende fase brengen: een onderzoeksschool. Die zal breder van opzet zijn dan het ISIM, onderzoekers vanuit verschillende disciplines zullen hieraan bijdragen.’ (DW)
Ingedeeld in: Haags nieuws, FGw, College van Bestuur, Wetenschap, Bestuur,
Geplaatst op 19-12-2008 17:26
Gerelateerde artikelen

















Collegevoorzitter Karel van der Toorn is opeens opgestapt. Wie moet hem opvolgen?
