Nieuws / Hubert Damisch over kunst en kijker

RSS feed

>Kunsthistoricus Hubert Damisch te gast op UvA-symposium.
>Franse kunsthistoricus meent dat het maken van een kunstwerk ook een theoretische kant heeft. ‘Kunst is een theoretisch model.’

‘Hoe moeten we een schilderij begrijpen?’ De vermaarde Franse kunsthistoricus en filosoof Hubert Damisch gaf donderdag 28 mei in een lezing een toelichting op zijn meest recente onderzoek, waarin hij een antwoord zoekt op deze vraag. Damisch was in Amsterdam ter gelegenheid van het symposium ‘Dialogues with Others: A Symposium with Hubert Damisch’. Damisch (1928) is een leerling van de filosoof Maurice Merleau-Ponty (1908-1961) en was ondermeer hoogleraar aan de Ecole des Hautes Etudes en Sociales in Parijs. Hij publiceerde een groot aantal boeken over schilderkunst, fotografie, film, literatuur en architectuur. Tijdens het symposium toonde een aantal (internationale) wetenschappers aan de filosoof hoe diens theorieën gebruikt worden in hun onderzoek.


De manier waarop de toeschouwer een kunstwerk ervaart stond ook centraal in een tentoonstelling die Damisch tien jaar geleden in het Rotterdamse Museum Boymans van Beuningen verzorgde, zo vertelde hij zijn publiek.‘Ik hing het schilderij “De toren van Babel” van Brueghel expres midden in mijn opstelling. Veel mensen komen speciaal naar het museum om dat werk te zien, en werden nu min of meer gedwongen om het schilderij in een nieuwe omgeving, ‘displaced’, te bekijken. Het stond op een levensgroot schaakbord waarop ik mijn selectie uit de museumcollectie had geplaatst. De toeschouwer kon zichzelf als een schaakstuk tussen de kunstwerken bewegen - ook de achterkant van de schilderijen waren te zien.’
Het steeds weer opnieuw kijken naar kunstwerken, niet vanuit een historisch perspectief maar in het hier en nu, staat centraal in het werk van Damisch. Hij heeft veel bekendheid gekregen door zijn stelling dat een kunstwerk ook een theoretische kant heeft. Hij spreekt van ‘een theoretisch model’. Daarmee wordt bedoeld dat kunst moet ingrijpen ‘in theoretische structuren’ zoals het perspectief van waaruit een kunstwerk wordt gemaakt. (Joke de Wolf)

Ingedeeld in: Wetenschap, FGw,
Geplaatst op 29-05-2009 15:53

Gerelateerde artikelen

Reageer

Naam
Email
Reactie
Vul de code hiernaast in (tegen spambots):

Stelling Karel van der Toorn is voor vier jaar herbenoemd als voorzitter van het College van Bestuur. Goed?
Nee, het voorzitterschap moet elke vier jaar wisselen van persoon. Zo blijft hij of zij bij de les.
Ja. Van der Toorn heeft het de afgelopen vier jaar goed gedaan, dus alle reden voor een herbenoeming.
Nee, want ik ben tegen benoemingen van bestuurders. Zij moeten worden gekozen door studenten en medewerkers
Nee, want Van der Toorn is een naar binnen gerichte bestuurder die de UvA onvoldoende op de kaart zet.
laatste filmpjes
Afscheid van RoeterseilandAfscheid van Roeterseiland
Laatste loodjes voor de vakantieLaatste loodjes voor de vakantie
Bekijk de weeklog studenten aanbiedingen laatste reacties
Paul Walrecht, Enschede | 23:37 | 28 juli
De Levende Deeltjes Atoom Theorie brengt het biologisch onderzoek op atomaire schaal, op nanoschaal met de LDAT-wet : Cm x S = Cms = 18 x m(e) x s(e) = 2 x 10^-9 Kg x Hz. Onze ontwikkeling is bepaald!
Paul Walrecht, Enschede | 22:53 | 27 juli
Europa, 26 lidstaten, 26 culturen, veiligheid, preventie, terror, angstaanjagen, angst=slechte raadgever, vrijheid=niet keuzevrijheid, maar strijd tegen tirannie en agressie, proficiat met benoeming!!
Paul Walrecht, Enschede | 22:01 | 26 juli
Hersencellen ontwikkelen zich electrisch van (-), naar (~), naar (+). schizofreen koppelt van (~) naar (~). Zoek de Schwanncellen in de periferie, LC-kringen op micronschaal. square w.LC=1 resoneer nu
Liesbeth | 21:19 | 17 juli
Inderdaad is mijn 8 weken oude zoontje ook besmet met dit parecho virus wat heeft geleid tot een hersenvliesontsteking. Het Meander ZH in Amersfoort heeft dit virus inderdaad ontdekt.
Paul Walrecht, Enschede | 14:03 | 16 juli
Beste Mensen, onderzoek aan de man brengen geldt slechts voor geacredeerde onderzoekers. Ben je dat niet, ook al kun je de natuurkunde vereenvoudigen, als Twente BTW, 3,5 jaar, dan luistert men niet
Alex | 18:02 | 10 juli
Zie http://www.onzetaal.nl/advies/pool.php, en mijn reactie ging ook over de ontbrekende koppelstreepjes (Engelse ziekte) en de onterechte hoofdletter.
Erik Plass | 12:31 | 7 juli
Beste, In \"Nieuws / In memoriam: Ton Honig\" wordt gesproken over een interview met Ton Honig in Folia in 2002. Is het misschien mogelijk dit interview te lezen? Mvg, Erik Plass
karel wit | 22:00 | 29 juni
alles beter dan het huidige bestuur
john | 10:11 | 29 juni
doe dood maar even veranderen in overleden, het is geen huisdier
Marina Selle | 09:59 | 29 juni
Wat een belachelijke opmerking, Maarten. Ga je schamen.