Nieuws / 'Eygentlick' wel van Rembrandt

RSS feed

>Omstreden schilderij ‘David en Jonathan’ toch wel van Rembrandt.
>UvA-promovenda ontdekt echtheid door zeventiende-eeuwse terminologie.

Het schilderij David en Jonathan, waarvan men in 1989 concludeerde dat het niet van Rembrandt kon zijn, blijkt tóch een echte Rembrandt te zijn. Dat concludeert Anna Tummers, sinds vorig jaar conservator in het Frans Hals museum in Haarlem, in haar proefschrift waarop zij 16 september aan de UvA promoveert.

Tummers analyseerde het schilderij, dat deel uitmaakt van de schilderijencollectie van de Hermitage in Sint Petersburg, aan de hand van zeventiende-eeuwse termen. In die tijd werden termen als kwaliteitscriteria gebruikt. Hieruit blijkt dat ‘het schilderij naar zeventiende-eeuwse maatstaven succesvol moet zijn geweest: waardig om Rembrandt’s naam te dragen.’

Een term die in de zeventiende eeuw als heel belangrijk werd aangemerkt, maar tegenwoordig niet of nauwelijks nog betekenis heeft, is ‘eygentlick’. Dat betekent ‘echt’ in de zin van overtuigend natuurlijk en passend bij de aard van het voorgestelde, schrijft Tummers in haar proefschrift. ‘Om een voorstelling in deze zin ‘echt’ te doen lijken hoefden de schilders zich niet letterlijk aan hun tekstuele bron te houden, maar werd het juist gewaardeerd als ze uitgaande van een bijbels of mythologisch verhaal verder dachten dan en hun eigen inventiviteit gebruikten om de essentie hiervan zo goed mogelijk weer te geven.’

Het onderzoek van Tummers, The fingerprint of an old master, wees uit dat het schilderij naar zeventiende-eeuwse maatstaven succesvol is.  Naast ‘eygentlick’ werd ook het uitdrukken van emoties (‘bewegingen van de ziel’) op het doek als geslaagd aangemerkt. Volgens Tummers  blijft de vraag of Rembrandt het doek (helemaal) zelf schilderde of dat hij hulp kreeg van leerlingen.

David en Jonathan werd jarenlang als een echte Rembrandt beschouwd: het werd door de beroemde kunstkenner Sir Ernst Gombrich ook gebruikt om de essentie van Rembrandt’s werk uit te leggen, onder meer in zijn boek The Story of Art (1950). In 1989 werd het schilderij door het Rembrandt Research Project echter afgeschreven als een ‘echte’ Rembrandt. Het schilderij is inmiddels wel opgenomen in de recente catalogus The Complete Rembrandt. (FB)

Ingedeeld in: Kunst & cultuur, Wetenschap, Nieuws,
Geplaatst op 10-09-2009 12:00

Gerelateerde artikelen

Reageer

Naam
Email
Reactie
Vul de code hiernaast in (tegen spambots):

Stelling Karel van der Toorn is voor vier jaar herbenoemd als voorzitter van het College van Bestuur. Goed?
Nee, het voorzitterschap moet elke vier jaar wisselen van persoon. Zo blijft hij of zij bij de les.
Ja. Van der Toorn heeft het de afgelopen vier jaar goed gedaan, dus alle reden voor een herbenoeming.
Nee, want ik ben tegen benoemingen van bestuurders. Zij moeten worden gekozen door studenten en medewerkers
Nee, want Van der Toorn is een naar binnen gerichte bestuurder die de UvA onvoldoende op de kaart zet.
laatste filmpjes
Afscheid van RoeterseilandAfscheid van Roeterseiland
Laatste loodjes voor de vakantieLaatste loodjes voor de vakantie
Bekijk de weeklog studenten aanbiedingen laatste reacties
Paul Walrecht, Enschede | 23:37 | 28 juli
De Levende Deeltjes Atoom Theorie brengt het biologisch onderzoek op atomaire schaal, op nanoschaal met de LDAT-wet : Cm x S = Cms = 18 x m(e) x s(e) = 2 x 10^-9 Kg x Hz. Onze ontwikkeling is bepaald!
Paul Walrecht, Enschede | 22:53 | 27 juli
Europa, 26 lidstaten, 26 culturen, veiligheid, preventie, terror, angstaanjagen, angst=slechte raadgever, vrijheid=niet keuzevrijheid, maar strijd tegen tirannie en agressie, proficiat met benoeming!!
Paul Walrecht, Enschede | 22:01 | 26 juli
Hersencellen ontwikkelen zich electrisch van (-), naar (~), naar (+). schizofreen koppelt van (~) naar (~). Zoek de Schwanncellen in de periferie, LC-kringen op micronschaal. square w.LC=1 resoneer nu
Liesbeth | 21:19 | 17 juli
Inderdaad is mijn 8 weken oude zoontje ook besmet met dit parecho virus wat heeft geleid tot een hersenvliesontsteking. Het Meander ZH in Amersfoort heeft dit virus inderdaad ontdekt.
Paul Walrecht, Enschede | 14:03 | 16 juli
Beste Mensen, onderzoek aan de man brengen geldt slechts voor geacredeerde onderzoekers. Ben je dat niet, ook al kun je de natuurkunde vereenvoudigen, als Twente BTW, 3,5 jaar, dan luistert men niet
Alex | 18:02 | 10 juli
Zie http://www.onzetaal.nl/advies/pool.php, en mijn reactie ging ook over de ontbrekende koppelstreepjes (Engelse ziekte) en de onterechte hoofdletter.
Erik Plass | 12:31 | 7 juli
Beste, In \"Nieuws / In memoriam: Ton Honig\" wordt gesproken over een interview met Ton Honig in Folia in 2002. Is het misschien mogelijk dit interview te lezen? Mvg, Erik Plass
karel wit | 22:00 | 29 juni
alles beter dan het huidige bestuur
john | 10:11 | 29 juni
doe dood maar even veranderen in overleden, het is geen huisdier
Marina Selle | 09:59 | 29 juni
Wat een belachelijke opmerking, Maarten. Ga je schamen.