Nieuws / Canon van Amsterdam gepresenteerd

RSS feed

> Zilveren penning voor historicus Piet de Rooij.
> Amsterdam vooral veilige haven en emancipatiemachine, blijkt uit canonselectie.

In het Amsterdams Historisch Museum (AHM) werd gisteren de Canon van de Amsterdamse geschiedenis gepresenteerd. Voorzitter van de canoncommissie, UvA-hoogleraar Piet de Rooij, werd hierbij door burgemeester Job Cohen onderscheiden met een zilveren penning. De presentatie van de canon vond plaats in café David en Goliath van het AHM, waar een accordeonist ‘Geef mij maar Amsterdam’ ten gehore bracht. In het café had zich een groot aantal belangstellenden verzameld, waaronder veel UvA-historici. Ongetwijfeld kwamen die laatsten ook om hun met emeritaat vertrekkende collega De Rooij te feliciteren met de totstandkoming van zijn pièce de résistance.


De Rooij mocht de keuze voor de vijftig vensters die sinds het canoninitiatief van VVD-gemeenteraadslid Eric van der Burg zijn samengesteld, toelichten. ‘Laat ik meteen met het allerergste beginnen: een opsomming van de vensters die het niet hebben gehaald,’ zei hij. ‘Een canonselectie is altijd oneerlijk. Maar we wilden vensters die echt specifiek met Amsterdam zijn verbonden. Als de invloed van een persoon op nationaal niveau groter is geweest dan op lokaal niveau, is hij of zij er niet ingekomen.’ En zo zijn de Gay Pride en de krakersrellen niet in de canon opgenomen. De Rooij: ‘Dat zijn toch twee zaken waar Amsterdam internationaal bekendheid mee heeft verworven.’ Ook de Olympische Spelen van 1928 zijn er niet in opgenomen. ‘De Olympische Spelen stonden lang op de groslijst, maar zijn afgevallen omdat ze een kortdurend effect op de stad hadden. Uitzondering daarop is het Olympisch Stadion, maar dat valt onder Plan Zuid.’
Wat staat er wel in de canon? ‘De mooie Wester’ als icoon van de Jordaancultuur. Maar ook de wethouders Wim Treub en Floor Wibaut en – hoe kan het anders – nummer 14, Johan Cruyff. Als voorzitter van de commissie trok De Rooij twee conclusies over de Amsterdamse geschiedenis. ‘De stad is altijd een veilige haven geweest voor migranten en is een emancipatiemachine geworden voor deze nieuwkomers en andersdenkenden.’
De Rooij c.s. hadden uiteindelijk toch grote moeite de laatste knopen door te hakken. ‘Tijdens de laatste commissiebijeenkomst moesten we met bloedend hart vaststellen dat vijftig vensters eigenlijk te weinig is voor deze stad.’ Burgemeester Job Cohen kreeg vervolgens het eerste – voorlopige – exemplaar van de Amsterdamse canon uitgereikt. Cohen in een reactie: ‘De Amsterdamse geschiedenis is zo belangrijk geweest voor Nederland, dat ik er eigenlijk voor zou willen pleiten de nationale canon te vervangen door de Amsterdamse.’ De huidige selectie van vensters is niet definitief; iedereen kan tot vier oktober hier nog alternatieve voorstellen doen. De Amsterdamse zender AT5 gaat de komende tijd filmpjes uitzenden over de canon en er komt een wandelroute langs historische plekken in de stad. (Tim Verlaan)

Foto: De Dam rond 1200

Ingedeeld in: Haags nieuws, FGw, Kunst & cultuur, Wetenschap, Studenten,
Geplaatst op 04-09-2008 17:47

Gerelateerde artikelen

Reageer

Naam
Email
Reactie
Vul de code hiernaast in (tegen spambots):

Stelling Collegevoorzitter Karel van der Toorn is opeens opgestapt. Wie moet hem opvolgen?
Oud-staatssecretaris van VWS en tegenwoordig rector van de HvA Jet Bussemaker
Oud-minister van Binnenlandse Zaken en momenteel voorzitter van de HBO-raad Guusje ter Horst
Oud-burgemeester en tegenwoordig fractieleider van de PvdA Job Cohen
De huidige waarnemend CvB-voorzitter Paul Doop
laatste filmpjes
Opening Collegejaar 2011/2012Opening Collegejaar 2011/2012
Debat Amsterdam ArenADebat Amsterdam ArenA
studenten aanbiedingen laatste reacties
Henk & Ingrid | 14:44 | 20 jan
Ga lekker een andere baan zoeken Ewald! Flapdrol!
Michielos de la Landos a la Kempos | 19:45 | 14 jan
Onze vriend van Kempen lijdt volgens de afdeling geneacologie van het AMC aan een overtollig gehalte oestrogenen ten gevolge waarvan hij overal oraal loopt te menstrueren. Hij is een KA-Olo Bakra!
daisy prins | 00:37 | 4 jan
zijn er mogelijk nog kamers beschikbaar en hoe kan ik me inschrijven? ik ben erg geďnteresseerd. met vriendelijke groet, Daisy prins
Voorzitter WijWonen | 18:22 | 30 december
Die Hans Talmon is een gestoorde die lijdt aan querelantenwaan. In zijn hele werkloze leven heeft hij allerlei organisaties proberen het werk onmogelijk te maken.
michiel van kempen | 19:27 | 1 november
Van Kempen is zich er terdege van bewust dat hij zijn doctorstitel cadeau heeft gehad omdat hij nooit een promotievoorstel had ingediend.
Merle van Houten | 10:51 | 1 november
Het blijft een leuk feest! Organiseren jullie dit jaar weer wat voor de kinderen van medewerkers? Die van mij kijken er alweer naar uit, ze vinden het altijd erg leuk.
Anneke Kock-Antonissen | 13:18 | 26 oktober
Ik wil me opgeven voor een fecestransplantatie. Ik heb heel veel last van mijn darmen, verstoppingen en diaree, sinds mijn darmen geopereerd zijn en bestralingen nadien. Mvg Anneke Kock
IM van der Wateren | 23:15 | 6 oktober
Leuk gebaar maar voor mij niet interessant.Er staan slechts enkelen in die een beta-studie hebben gedaan.Ik stel een boekje voor met oud-studenten die in de wetenschap/industrie verder zijn gegaan.
lex | 18:29 | 18 september
onderzoek doen is een hypothese onderzoeken en mbv feiten tot n conclusie komen. Ballin maakt zij eigen linkse gevoelens tot waarheid. niet wetenschappelijk onderbouwt. hij zegt wat de uva wil horen.
Arie | 14:04 | 7 september
Natuurlijk gaat het budget omhoog als je de schaal vergroot. Wat een onzin! Het gaat toch om het budget per onderzoeker?! Dit plan zal sowieso geen effect hebben.3