
>Bedrijven die worden gecontroleerd op valse concurrentie zijn de toezichthouders vaak te slim af.
>Hoogleraar pleit voor meer vrijheid voor toezichthouders om die bedrijven met gelijke munt te kunnen betalen.
Toezichthouders en de bedrijven waarop zij toezicht houden, zijn verwikkeld in een strategisch spel waarin bedrijven steeds slimmer worden in het omzeilen van de regels. Dit kat-en-muisspel, waarbij de kat symbool staat voor toezichthouders als De Nederlandsche Bank (DNB) en de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) en de muis het bedrijf is dat wordt gecontroleerd, stond centraal in de oratie van Maarten Pieter Schinkel die met het uitspreken van zijn inaugurele rede zijn hoogleraarschap Competition Economics and Regulation aanvaardde – een dubbele benoeming in de FEB en de FdR.
Als voorbeeld noemde Schinkel het spel dat momenteel wordt gespeeld door Visa. Deze gigantische creditcardmaatschappij wordt aangepakt door mededingingsautoriteiten in zowel de VS als Brussel, omdat het aan kartelafspraken zou doen. ‘Visa heeft slimme trucjes toegepast om de mededingingsautoriteiten te ontlopen. Dat deed het bedrijf door zichzelf midden in de crisis te verkopen en in een andere constructie terug te kopen.’ Het voorbeeld noemt Schinkel exemplarisch voor de creativiteit die bedrijven aan de dag kunnen leggen in het ontduiken van de wet.
‘Het spel is vergelijkbaar met Pac-man’, zei Schinkel in zijn oratie. ‘De spookjes zijn de toezichthouder die proberen de slimme Pac-man te pakken. Pac-man kan alleen altijd winnen, want de spookjes zijn volledig voorspelbaar. Daarom moet er ruimte blijven in de handhaving van de wet zodat toezichthouders creatievere achtervolgingsstrategieën kunnen gebruiken.’ (FB)
Ingedeeld in: Wetenschap, Nieuws,
Geplaatst op 04-10-2010 12:38
Gerelateerde artikelen

















Collegevoorzitter Karel van der Toorn is opeens opgestapt. Wie moet hem opvolgen?
