Nieuws / 'Alles op deposito's zetten'

RSS feed

Arnoud Boot (rechts) wordt ondervraagd over de financiële crisis. Foto: Arjan Roodink.  

>Sinds vandaag lunchuurdebatten over financiële crisis.
>Arnoud Boot, hoogleraar financiële markten, heeft acht maanden geleden al zijn eigen geld op spaarrekeningen gezet, vertelde hij.

‘Fortis was al een instabiele bank toen de onderneming ABN Amro kocht. En juist de banken die al voor de crisis instabiel waren, vallen nu om’, zei hoogleraar financiële markten Arnoud Boot vanmiddag tijdens het eerste lunchuurdebat over de financiële crisis. In een volle hal van het E-gebouw aan de Roetersstraat werd Boot door studentverslaggevers ondervraagd. ‘Fortis was een concern dat bestond uit allerlei losse onderdelen, elk met een lokale powerbase, zonder adequaat management, dat koos voor een onverantwoorde overname tegen een onverantwoord hoge prijs en nog cash te betalen ook’, lichtte de hoogleraar zijn mening toe.
Zoveel was duidelijk uit het betoog van Boot: Fortis heeft zich een waardeloze bankier getoond door ABN Amro te kopen. Hetzelfde geldt voor de Royal Bank of Scotland, zei Boot. ‘Ook die bank heeft een grote cashtransactie gedaan en komt nu in de problemen.’ Dan ING en de Rabobank, die staan er veel beter voor in de analyse van Boot. ‘ING heeft de afgelopen jaren heel verstandig geopereerd door zich, na de aankoop van de Barings Bank, te onthouden van verder investment banking. De Rabo bankiert altijd lokaal en is in zekere zin al lang verbonden met de plaatselijke gemeenteraad.’


Het lunchuurdebat vond vandaag plaats juist op het moment dat bekend werd dat alle IJslandse banken, waar veel vluchtkapitaal naar toe is gestroomd, waren genationaliseerd en dat de IJslandse kroon gekoppeld werd aan een mandje westerse valuta. Boot: ‘Overheden hebben in het algemeen een onbeperkt checkboek, dus dat is veiliger dan een bank, want die heeft dat niet. Overheden zijn nu onmisbaar.’ Boot verwacht dat alle westerse overheden de spaartegoeden van al hun ingezetenen voor honderd procent zullen garanderen. ‘Geen enkele regering zal anders de volgende verkiezingen winnen.’ Beleggen is volgens Boot op dit moment uit den boze. ‘Als geen enkele kapitaalkrachtige partij op dit moment een bodem in de markt wil leggen en aandelen koopt, dan kan ik het u geen van allen aanraden dat wel te doen. Zelf heb ik mijn geld acht maanden geleden al op deposito’s gezet.’
Boot verwacht dat de crisis nog niet voorbij is en een nog grotere omvang zal bereiken als ook de Nederlandse huizenmarkt nog in zou storten. ‘Want die is veel te hoog gewaardeerd. Er wordt gezegd dat onze huizen zo duur zijn vanwege de schaarste op de woningmarkt, maar die schaarste bestaat al decennia, terwijl de huizen pas vanaf 1995 in prijs zijn gestegen.’ (DW)

 

Ingedeeld in: Financien, FEB, Wetenschap, Studenten,
Geplaatst op 07-10-2008 14:44

Gerelateerde artikelen

Reageer

Naam
Email
Reactie
Vul de code hiernaast in (tegen spambots):

Reacties van lezers

Riet
07-10-2008 19:37:27
Moet het toezicht op die banken ook niet worden verbeterd zodat die bankiers niet zulke schandelijke investeringen kunnen doen met alle gevolgen van dien.
Arjan Folmers
10-10-2008 14:16:27
Niet alleen beleggen is uit in Nedrland, ook sparen in Nederland is uit de gratie geraakt bij veel mensen. Die westerse banken zijn in veel gevallen levensgevaarlijk. Kijk maar eens op http://www.hotfrog.nl/Companies/Moneymakers-International_1/FullPressRelease.aspx?id=17148

Stelling Collegevoorzitter Karel van der Toorn is opeens opgestapt. Wie moet hem opvolgen?
Oud-staatssecretaris van VWS en tegenwoordig rector van de HvA Jet Bussemaker
Oud-minister van Binnenlandse Zaken en momenteel voorzitter van de HBO-raad Guusje ter Horst
Oud-burgemeester en tegenwoordig fractieleider van de PvdA Job Cohen
De huidige waarnemend CvB-voorzitter Paul Doop
laatste filmpjes
Opening Collegejaar 2011/2012Opening Collegejaar 2011/2012
Debat Amsterdam ArenADebat Amsterdam ArenA
studenten aanbiedingen laatste reacties
Henk & Ingrid | 14:44 | 20 jan
Ga lekker een andere baan zoeken Ewald! Flapdrol!
Michielos de la Landos a la Kempos | 19:45 | 14 jan
Onze vriend van Kempen lijdt volgens de afdeling geneacologie van het AMC aan een overtollig gehalte oestrogenen ten gevolge waarvan hij overal oraal loopt te menstrueren. Hij is een KA-Olo Bakra!
daisy prins | 00:37 | 4 jan
zijn er mogelijk nog kamers beschikbaar en hoe kan ik me inschrijven? ik ben erg geďnteresseerd. met vriendelijke groet, Daisy prins
Voorzitter WijWonen | 18:22 | 30 december
Die Hans Talmon is een gestoorde die lijdt aan querelantenwaan. In zijn hele werkloze leven heeft hij allerlei organisaties proberen het werk onmogelijk te maken.
michiel van kempen | 19:27 | 1 november
Van Kempen is zich er terdege van bewust dat hij zijn doctorstitel cadeau heeft gehad omdat hij nooit een promotievoorstel had ingediend.
Merle van Houten | 10:51 | 1 november
Het blijft een leuk feest! Organiseren jullie dit jaar weer wat voor de kinderen van medewerkers? Die van mij kijken er alweer naar uit, ze vinden het altijd erg leuk.
Anneke Kock-Antonissen | 13:18 | 26 oktober
Ik wil me opgeven voor een fecestransplantatie. Ik heb heel veel last van mijn darmen, verstoppingen en diaree, sinds mijn darmen geopereerd zijn en bestralingen nadien. Mvg Anneke Kock
IM van der Wateren | 23:15 | 6 oktober
Leuk gebaar maar voor mij niet interessant.Er staan slechts enkelen in die een beta-studie hebben gedaan.Ik stel een boekje voor met oud-studenten die in de wetenschap/industrie verder zijn gegaan.
lex | 18:29 | 18 september
onderzoek doen is een hypothese onderzoeken en mbv feiten tot n conclusie komen. Ballin maakt zij eigen linkse gevoelens tot waarheid. niet wetenschappelijk onderbouwt. hij zegt wat de uva wil horen.
Arie | 14:04 | 7 september
Natuurlijk gaat het budget omhoog als je de schaal vergroot. Wat een onzin! Het gaat toch om het budget per onderzoeker?! Dit plan zal sowieso geen effect hebben.3